Sağlık

Çikolata kisti deyip geçmeyin!

Çikolata kisti deyip geçmeyin!

Kadınlarda rahim iç katmanının beyin, gözyaşı bezi ya da yumurtalık gibi organlarda yerleşmesi sonucu ortaya çıkan çikolata kistinin kanlı gözyaşına, karın ağrısına, kısırlığa ya da beyin kanamalarına yol açabileceği bildiriliyor.

Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriozis kadınlarda rahim iç katmanının gözyaşı bezi, beyin, anal kanal veya yumurtalık gibi normal dışı bir yerleşim göstererek yerleşmesi sonucu oluşuyor.

Rahim iç katmanının gözyaşı bezinde yerleşmesi sonucu her ay adet döneminde kanlı gözyaşı
dökülebilirken beyinde yerleşmesi durumunda çikolata kisti, beyin kanamalarına yol açabiliyor.

En sık 32 yaş civarında görülen çikolata kistine çocuğu olmayan çiftler arasında yüzde 25-35 oranında rastlanıyor. Menopoz sonrasında kistin görülme sıklığı azalıyor.

Rahim iç yüzünün yumurtalıklarda olması halinde de her ay meydana gelen kanama dışarı atılamayarak burada birikiyor. Zamanla yumurtalıklarda içi kan dolu çikolata renkli bir kitle ortaya çıkıyor.

Almanya'da katran kisti olarak da nitelendirilen çikolata kistinin patlaması durumunda bütün karın bölgesine yayılıyor ve karın içindeki organları birbirine yapıştırıyor. Ağrıya da yol açan kist, yumurta ile spermin birleşmesine engel olup kısırlığa neden olabiliyor.

Kolay teşhis ediliyor

Yaygın bir şekilde görülen hastalık laparoskopi denilen bir alet ile karından girip küçük bir delikten bakarak teşhis ediliyor. Hastalığın ilk aşamaları ilaçla tedavi edilebilirken ilerleyen aşamalarda da cerrahi müdehale ile tedavi edilebiliyor.
Yayın tarihi: 14.02.2002
2217
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.