Sağlık

Çamur banyosu reçeteye yazılmalı mı?

Çamur banyosu reçeteye yazılmalı mı?

Pek çok hastalığa şifa olarak gösterilen çamurun 'doğal' ilaç sayılması gerektiği ve reçeteye yazılabileceği söyleniyor.

Kadın hastalıklarından romatizmaya, ağrılardan psikolojik sorunlara kadar pek çok hastalığa şifa olarak gösterilen çamur, Prof. Dr. Zeki Karagülle'ye göre en etkili 'doğal' ilaçlardan biri.

İstanbul Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle çamur terapileriyle ilgili soruları yanıtladı:

Çamur ilaç etkisi yapar mı?
Çamurun etkisi tropikal ilaç etkisi ile bazı durumlarda karşılaştırılabilir. Özellikle cilt hastalıklarında turbo dediğimiz çamur tipi organik maddeler içeriyorsa aynen ilaç gibi etki yapabilir. Bazı çamur türleri bitkisel olarak östrojen olarak bildiğimiz kadınlık hormonu içerirler. Humik asit ve lignin selüloz gibi maddeler de çamurda bulunur. Bunlar cilt üzerinden emilerek hem cilt üzerine iyileşme etkisi yapar, hem de vücuttaki bağışıklık sistemi üzerine ciddi etkileri söz konusudur.

Hangi hastalıklar için kullanılabilir?
Çamurun en yaygın kullanıldığı hastalık grupları romatizmal hastalıklardır. Türkiye'deki çamur kürleri bu nedenle ağırlıklı olarak öneriliyor. Ancak cilt hastalıkları ve Türkiye'de kullanılmasa da, bazı jinekolojik hastalıklarda da yine çamur etkilidir.

Nasıl etki yapıyor?
Değişik kullanım şekilleri var. Romatizmal hastalıklarda eklem üzerine, belirli bir sıcaklıkta genellikle de yüksek sıcaklık dediğimiz 40-45 derecede uygulanır. Çamur eklemin üzerine yayılır ve üzeri kapatılır. Hasta 15-20 dakika bu şekilde bekler. Buna paket uygulaması deriz. Gerçekten 15 günlük kür alındığında eklemler üzerinde iyileşme sağlar. Burada üzerinde durmak istediğim nokta; çamura bulanıp ortalarda yatmanın çamur etkisinden yararlanmak için yeterli olmadığıdır. Benim söz ettiğim tıbbi kullanım şekli bu değildir.

Bilinçli olarak romatizmal bölgenin üzerine belli sıcaklıkta sürülüp sonra bekletilmesidir. Cilt hastalıklarında ise daha çok cilt fonksiyonlarını destekleyici olduğu için daha düşük sıcaklıklarda maske tarzını öneriyoruz. Cildin üzerine ince bir film tabakası gibi sürülmesi gerekir. Maske uygulaması dediğimiz bu yöntem belirli aralıklarla tekrarlanırsa, etkisini uzun dönemde gösterir.

Bunların dışında çamur, rehabilitasyon uygulamalarında iyi gelir. Ortopedik ameliyatlar, kazalar ve kırıklar sonrası zarar görmüş olan eklemlerin tekrar eski durumuna getirilmesinde çok işe yarar. Bu sorunlar için de yine paket uygulamayı tavsiye ediyoruz.

Kadın hastalıklarında etkili
Kadın hastalıklarında, özellikle batın içi hastalıklarında çamur kullanılabilir. Kadınlarda görülen pelvik inflomatual adlı hastalıkta mesela... Jinekolojik organların kronik iltihaplarında, over fonksiyon bozukluklarının tedavisinde yine çamur banyoları önerilebilir. Ama bu uygulamalar Türkiye'de hiç yapılmıyor. Bu konuda bilgi birikimi ve tesis yok. Jinekolojik hastalıklarda batım üzerine lokal olarak yüksek sıcaklıklarda uygulama ya da oturma şeklinde çamur banyoları yapılabilir. Aslında vajinal tampon tarzında da hazırlanabilir. Bu yöntem özellikle Orta Avrupa ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ancak dediğim gibi, Türkiye'de yapan merkez yok. Ayrıca bu uygulamalar için bir jinekolojik hastalıklar uzmanının desteği de gerekir.

Yayın tarihi: 11.10.2007
1317
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.