Sağlık

Çalışma koşulları ruh sağlığımızı etkiliyor

Çalışma koşulları ruh sağlığımızı etkiliyor

Sağlıksız ve güvencesiz koşullarda çalışanlarda ruh hastalıklarının daha sık görüldüğü ve varolan hastalıkları da ağırlaştırdığı bildirildi.

Uzmanlara göre işe bağlı ruhsal sorunlar genellikle kişinin düşünmesini, duygulanımsal yanıt verme yeteneğini, iletişim kurmasını, gerçeği ayırt etmesini ve uyum sağlama yeteneğini sınırlıyor. Kişinin gündelik yaşam etkinliklerini sürdürmesini ve çalışmasını etkiliyor.

Petrol-İş tarafından yayınlanan "Sendikal Notlar" isimli kitapta "Çalışma İlişkilerinde Değişim ve Psikososyal Sorunlar" ele alındı. Uzmanlara göre, akıl sağlığı hem işyerindeki ve dışındaki stres etmenlerinden hem de kişilik özelliklerinden etkileniyor. İşe bağlı ruhsal sorunlar genellikle kişinin düşünmesini, iletişim kurmasını, gerçeği ayırt etmesini ve uyum sağlama yeteneğini sınırlıyor. Kişinin gündelik yaşam etkinliklerini sürdürmesini ve çalışmasını etkiliyor.

Etkenler
Çalışma yaşamından kaynaklanan ya da mevcut ruh hastalıklarını ağırlaştıran stres etmenlerinden bazıları şöyle sıralanıyor:


Civa, karbon disülfid, tolüen, arsenik, kurşun gibi kimyasallara maruz kalmak.


Görev belirsizliği, rol çatışması, ayrımcılık, üstlerle çatışma, iş yükü, iş düzenlenmesi gibi işe bağlı ve işçide farklı sağlık sorunları yaratan psikososyal risk etmenlerinden uzun süre sık ve yoğun bir biçimde etkilenme.


Bu etmenlerden etkilenmekte olan bir işçinin iş kazası veya işten atılma gibi iş ile ilgili veya boşanma, bir yakınının ölümü benzeri özel yaşamı ile ilgili, beklemediği bir darbe ile karşılaşması.


Sosyo-ekonomik, kültürel toplumsal çevresindeki psikososyal dengesini bozacak gelişmelerin süreklilik kazanması (yolsuzluklar, siyasal cinayetler gibi).


İşçinin işyerindeki değişiklikleri ve sonuçlarını denetleyememesi ve öngörememesi.


İşçinin çalışma koşullarının ağır, sağlıksız ve güvenliksiz olması.
Yayın tarihi: 09.11.2001
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.