Sağlık

Bunamaya erken teşhis

Bunamaya erken teşhis

Hemen hemen herkesin korkusu olan bunamaya, bilim adamları erken teşhis yöntemi bulduklarını söylüyor. Böylece erkenden önlemler alınıp ilerlemesi önlenecek.

Lancet Nöroloji Dergisi'nde yayımlanan araştırma bunamanın ortaya çıkabileceği risk faktörlerini belirlemeye yönelik. Bunlar arasında obezite (aşırı şişmanlık) ve yüksek kolesterol de sayılıyor.

İngiltere'de de yaklaşık 750 bin, dünyada 24 milyonu aşkın kişinin bunamadan muzdarip olduğu ve rakamların gitgide arttığı biliniyor.

Yüksek tansiyon ve obezite gibi sorunların şu ana dek kalp hastalığına yol açtığı biliniyordu. Ancak şimdi bu sorunlarla demans arasında da bağlantısı kuruldu.

Yirmi yıla yayılan çalışma

Finlandiya'da orta yaş grubundan yaklaşık bin 400 kişinin katılımıyla yapılan çalışmada, bu kişilerle ilgili temel veriler toplanmış, aradan 20 yıl geçtikten sonra, demans ve Alzheimer vakalarının ortaya çıkıp çıkmadığı incelenmişti.

Ekip bu şekilde yaş ve düşük eğitim düzeyi gibi bildik unsurların yanında yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve obezitenin de demansla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Çalışmanın sonuçları doğrultusunda bir puan çizelgesi hazırlandı. Bu çizelge ile herhangi bir kişinin demans konusunda ne ölçüde risk altında olunduğu hesaplanıyor.

Risk faktörleri konusunda erkenden önlemler alınmasının veya gerekli ilaç tedavilerine başvurulmasının ilerleyen yıllarda demans riskini azalttığı belirtiliyor.

Uzmanlar bu sistemin geliştirilip daha hassas bir hale gelmesi gerektiğini kabul ediyorlar.Ancak yine de bu haliyle de hem hasta hem de doktorlar için faydalı bir yaklaşım sunduğu belirtiyorlar.

Alzheimer Araştırma Vakfı, insanların yaşam tarzlarını değiştirerek kalp hastalığı, beyin kanaması ya da bunama gibi risklerden uzaklaşmaya teşvik edilmesinin çok olumlu bir yaklaşım olduğunu belirtiyor.
Yayın tarihi: 07.08.2006
887
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.