Sağlık

Bulmacayı bırak seksi ihmal etme

Bulmacayı bırak seksi ihmal etme

'Beyninizi Eğitmeyi Kendinize Öğretin' adlı kitaba göre beyni geliştirmede temel etken kişinin yaşam tarzı.

'Fit' bir beyne sahip olmak için son bilimsel verileri derleyen kitap eski usulleri süpürüyor: Bulmacaları unutun! Siyah çikolata, yeterince seks ve kahvaltıda soğuk et zekâ açar...

Siyah çikolatayı da yabana atma!
Sudokuyu, zekâ bulmacalarını, bilgisayar oyunlarını unutun! Gerçekten zekânızı geliştirmek istiyorsanız ihtiyacınız olanlar siyah çikolata, seks ve İskandinavlar gibi kahvaltıda soğuk et yemek... Zihinsel becerilerini geliştirmek isteyenlerin uzak durması gerekenler arasındaysa marihuana ve dizi filmler geliyor.

'Fit' bir beyne nasıl sahip olunacağını anlatan 'Beyninizi Eğitmeyi Kendinize Öğretin' adlı kitap, dünyanın önde gelen uzmanlarının beslenme, çevre, stres ve modern hayatın diğer unsurlarının zihinsel kapasitemizi nasıl etkilediğiyle ilgili son bilimsel araştırmalarını içeriyor, öneri ve egzersizlere yer veriyor. Yazarlardan Terry Horne "Yıllarca beynimizin bilişsel kapasitesinin genetik olarak belirlendiğini düşündük, şimdi biliyoruz ki bu yaşam tarzıyla alakalı. Yediğimiz, içtiğimiz, okulda nasıl öğrendiğimiz, ruh hallerimiz önemli" diyor.

Yedi kimsayalın sırrı
Kitaba göre, ilişkiye girmeyi düşünmekten orgazma ulaşmaya kadar cinsel sürecin tüm aşamalarında, beyinde oluşan yedi farklı kimyasal reaksiyondan dördü düşünme sürecine olumlu etki yapıyor. Örneğin 'güven' hormonu olarak bilinen oksitosindeki artış, riskli çözümleri düşünmeye hazırlıyor; seratonin artışı yaratıcı düşünme becerisini destekliyor. Mutluluk ve iyimser bir doğa da beyne iyi geliyor.

Horne "Sizi güldüren, sizinle benzer zevklerdeki insanlara yakın olun, sürekli sızlananlardan uzak durun" diyor. Kitaba göre çocuklar tek başlarına değil anne babaları ya da arkadaşlarıyla ders çalışmalı, kahvaltıda yumurta, balık, soğuk et yenmeli. Ekmek, pasta, pizza ve kahveden uzak durulmalı, bitki çayları içilmeli. (The Observer)

Radikal
Yayın tarihi: 08.12.2007
864
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.