Sağlık

Bu da Depresyon müjdesi

Bu da Depresyon müjdesi

İşte size depresyondayken bile mutlu olma nedeni: 'Özellikle kadınlara hayatı zehir etse de depresyon, bugüne dek bilindiği gibi kalp hastalığına yol açmıyor'

Tıptan iyi bir depresyon haberi... Yeni Zelanda'daki Auckland Üniversitesi'nde yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre depresyon, kalp hastalarında meydana gelen kriz ve diğer rahatsızlıkların sebebi değil.

Avrupa Kalp Dergisi'nde yer alan araştırma raporu, şimdiye dek depresyon ve kalp rahatsızlıkları arasında var olduğu iddia edilen ilişkiyi inceledi. Rapor, bu ilişkinin varlığını gösteren tüm araştırmaların, kalp probleminin ortaya çıkışının hemen ardından yapıldığını ve güvenilemeyeceğini söylüyor.

Sekiz yıllık araştırma

Araştırmayı yürüten Dr. Ralph Stewart ve ekibi ise sekiz yıl boyunca, yüzde 22'si depresif semptomlar gösteren 1130 hasta üzerinde çalıştı. Bu hastalar arasında bu süre içinde 114 kalp hastalıklarına bağlı ölüm, 108 ölümcül olmayan kalp krizi, 53 ölümcül olmayan felç ve 274 göğüs ağrısı meydana geldi. Uzmanlar, her hastanın yaş, cinsiyet, yerleşim yeri gibi özelliklerini değerlendirerek, depresif semptomlarla, kalp ölümleri arasında bir ilişki bulunmadığını ortaya çıkardı. Depresyonun, ölümcül olmayan kalp rahatsızlıklarıyla az da olsa ilişkisi olduğu, ancak bazı depresif semptomların, bazı kalp semptomlarıyla bağlantılı olmadığı bildirildi.
Washington Üniversitesi'nden psikiyatr Dr. Jurgen Unutzer, her ne kadar aralarında direkt bağ bulunmasa da, hastalarda depresyonun göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Unutzer, depresyon tedavisinin hayat kalitesini büyük oranda artırdığını ve kronik hastalarda, hastalığın ne olduğuna bakmaksızın fonksiyonel takviye oluşturduğunu belirtti.
Yayın tarihi: 11.12.2003
702
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.