Sağlık

Bizi ailemiz hasta ediyor

Bizi ailemiz hasta ediyor

Amerikan haftalık haber dergisi Newsweek, ailenin insan sağlığı üzerine etkisini kapak yaptı.

Uzmanlara göre, hastalanmamız ya da iyi olmamız, yalnızca bizden kaynaklanmıyor. En yakınımızdaki insanlar sağlığımızla ilgili her türlü gelişmeyi etkiliyorlar.

Newsweek'in konuyla ilgili veriği örneklerden biri 10 yaşındaki Sally'nin vakası. Sally 10 yaşında bir kız çocuğu ve hiçbir ciddi sağlık problemi olmamış. Ancak Dr. William Coleman, geçen kış muayene ettiğinde Sally, aşırı derecede alıngandı ve mide ağrılarından bitkin düşmüştü. Dr. Coleman, Sally'yi bir terapiste sevketti, ancak hiçbir iyileşme görülmedi.

Coleman, 'Başka bir şeyler olduğunu hissettim. İnsanlar durup dururken depresyona girmez' diyor. Bunun üzerine ailesiyle görüşmeye başlayan Coleman, onlara, 'Sally'nin problemi, evliliğinizi etkiliyor mu?' sorusunu yöneltiyor. Aslında bunun tam tersini tahmin ediyor. Ama Sally'nin annesi, eşinin başka bir kadınla ilişkisi yüzünden çok tartıştıklarını, eşinin kanepede uyuduğunu ve evdeki atmosferin buz gibi olduğunu itiraf ediyor. Coleman'ın zorlamasıyla anne ve baba terapi görüyor. Bu terapi, aralarındaki sorunları tamamen çözmüyor ama eve tekrar sükunet getiriyor. Bu da Sally'nin midesindeki ağrıların tamamen geçmesine yetiyor.

Doktorlar, bunun gibi aile etkisi ile ortaya çıkan hastalıkların yanı sıra genetiken yoldan geçen kalp hastalıkları, göğüs kanseri gibi hastalıkları hatırlatıyorlar.

Uzmanlara göre hastalıklar üzerinde ailenin gelir düzeyi de büyük bir etken.

Doktorlar 'aynı çatı altında yaşayan' insanların genetik akrabalıkları olmasa da sık sık aynı sağlık problemlerini yaşadıklarını belirtiyorlar. Evli çiftler arasında yapılan incelemelerde, astım, depresyon, ülser ve hipertansiyon gibi hastalıkların ortak olduğu ortaya çıktı. Çiftlerin ortak problemleri aynı yemekleri yemelerinden, aynı yaşam tarzını sürdürmelerinden ve aynı çevreyi paylaşmalarından ileri geliyor. Aile içindeki bir travma herkesi etkileyebiliyor. Nedenleri tamamen sosyal olsa da etkileri gerçek biyolojik hastalıklara kadar gidebiliyor.
Yayın tarihi: 26.04.2005
707
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.