Sağlık

Biyolojik saatinizi ayarladınız mı?

Biyolojik saatinizi ayarladınız mı?

İnsanların ışık ve ısıya duyarlı 'biyolojik saat'leri saatlerin bir saat ileri alınması nedeniyle bozuluyor.

Saatinizi ileri aldınız, ama ya biyolojik saatiniz? Vücudun iç saatinin yaz saatine uyumu için bol sıvı almak ve sabahları ılık duş öneriliyor

Birkaç hafta süre verin!
Türkiye geçtiğimiz pazar sabahı yaz saati uygulamasına geçti. Saatler saat 03.00'te bir saat ileri alındı. Ancak uzmanlar uyarıyor: 'Gün ışığından yararlanmak için başvurulan yaz saati uygulamasına vücut saati ancak birkaç haftada alışabilir.'

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Uyku Laboratuvarı Direktörü Dr. Kezban Aslan, yaz saati uygulamasının kişinin metabolizmasını bozmaması, sabah uyku sersemliğine yol açmaması ve sürecin rahat atlatılması için önerilerde bulundu.

Biyolojik iç saatinizi dinleyin!
Dr. Aslan'ın verdiği bilgiye göre bütün canlılar uyuma, vücut ısısı, üreme zamanı gibi periyodik fonksiyonlarını kontrol eden biyolojik bir iç saate sahip. Bu iç saat ışık ve sıcaklık gibi dış faktörlerden etkileniyor.

Aslan, ileri saat uygulamasının uykuda sadece bir saatlik sapmaya yol açacağını, ancak okyanus aşırı uçuşlarda yaşanan 'jetlag' benzeri bir durumun söz konusu olmaması için, bol sıvı tüketilmesi, sabah ılık duş alınması ve kahvaltı yapılması gerektiğini anlattı:

Bol sıvı tüketin!
"Kişinin biyolojik saati yeni uygulamaya kişiden kişiye fark göstermekle birlikte ancak, birkaç haftada alışabilir. Bu süreci rahat atlatmak için öncelikle bol sıvı öneriyoruz. Çünkü, uykunun en önemli fonksiyonlarından birisi de vücuttaki antitoksinlerin uyku sırasında atılması. Sıvı bu toksinlerin atılmasını sağlayan bir başka etken" diyen Aslan, uyku sersemliği çekmek isteyenlere her zamankinden bir saat daha erken kalkmalırını önerdi. Aslan "Ayrıca sabahları ılık bir duş, hafif bir kahvaltı da ileri saat uygulamasına alışmayı kolaylaştırır" dedi.

Bu yıl son denmişti ama...
Bu yıl yaz saati uygulamasının kalıcı olması, yani saatlerin hep yaz saatinde kalması gündeme gelmişti. Ancak Enerji ile Dışişleri bakanlıkları arasındaki görüş ayrılığı nedeniyle henüz karar verilemedi. Enerji Bakanlığı, enerji tasarrufu gerekçesiyle yaz saati uygulamasının sürekli olmasını isterken, Dışişleri başta AB yabancı ülkelerle uyumsuzluk yaşanacağı gerekçesiyle yaz saatinin sürekli olmasına karşı. Yaz saati kalıcı olmazsa ekim sonunda tekrar kış saati uygulamasına geçilecek. Yaz saati uygulaması ile yıllık 600 milyon kilovatsaate yakın tasarruf sağlanması bekleniyor.

Milliyet
Yayın tarihi: 01.04.2008
936
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.