Sağlık

Biber gazı hakkında merak ettikleriniz!

Biber gazı hakkında merak ettikleriniz!

Biber gazı etkileri neler ve bu etkilerden nasıl korunuruz? İşte biber gazı hakkında tüm merak ettikleriniz...

Güncellenme tarihi:

BİBER GAZINI TANIYALIM

Biber gazı (O-Klorobenzalmalononitril) kapsaisin denilen bileşiklerden elde edilen bir gaz türüdür. Bibere acı tadını veren budur ve bilinen en acı maddelerdendir. Kapsaisin her ne kadar ilaç olarak kullanılsa da biber gazı halinde öldürücü bir silaha dönüşebilmektedir.BİBER GAZININ ETKİLERİ NELERDİR?

Biber gazı vücuda solunum yoluyla girdiği gibi deriden emilim yoluyla da girebilir. Biber gazı emilimden sonra sinir uçlarına birikip dağılır. Biber gazı teknolojisi günden güne gelişmekte, güvenlik güçleri de bu gelişime ayak uydurmaktadır. Biber gazının içeriği, yapısı ve etkisi sürekli değişmektedir. Biber gazı atıldığı ortamda 2-3 km‘lik alanda etkisini gösterebilir. Çok hızlı yayılır.Etkisi kişiden kişiye ve gaza maruz kalma durumuna göre değişir. Sağlık sorunu olan kişilerde, gaza maruz kalan kişi ölebilir. Etkileri arasında göz yaşarması, burun tıkanması, burun ve boğazda şiddetli yanma, şuursuzluk, baş dönmesi, nefes darlığı, görme bulanıklığı, bilinç bulanıklığı, panik, aşırı öfke ve kızgınlık yer alır. Biber gazına maruz kalan kişinin gözleri yanar ve yaşarır. Doğal tepki olarak gözyaşı salgılanır. Solunum yolunda tıkanma etkisi yapar ve kişiye boğulma hissi verir. Sürekli öksürük kişiyi kusturabilir.

Yayın tarihi: 10.06.2013
7434
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.