Sağlık

Beliniz kalın mı?

Beliniz kalın mı?

Aldığınız kilolara özellikle bel çevresinde oluşanlara mutlaka dikkat edin. Bel çevresi kalınlığı uzmanlara göre risk taşıyor.

Bel çevresi 100 santimden daha geniş olan erkeklerin bel çevresi 74-86 santim arasında olanlara göre tip 2 diyabet hastalığına yakalanma risklerinin 12 kat fazla olduğu belirtiliyor.

Araştırmalar, elma tipi şişmanlıkla armut tipi şişmanlık arasında hastalık riski açısından önemli farklar olduğunu ortaya koyuyor. Elma tipi şişmanlık vücut yağlarının daha çok orta bölgede (karın-bel) toplanması ile karakterize şişmanlıktır.

Armut tipi şişmanlıkta ise vücuttaki fazla yağlar daha aşağıda (kalça) ve daha yayılmış olarak bulunur. Bel çevresinin kadınlarda 90 santimden daha geniş olması tip 2 diyabet riskini benzer oranlarda artırır. Bel çevresinde 1-2 cm'lik bir düşüş bile başta diyabet olmak üzere inme (felç), kalp krizi ve kan şekeri yüksekliğinde iyileşmelere neden olabiliyor. Ancak uzmanlara göre, bel çevresi incelmesi zaman isteyen bir süreçtir ve çok sık ölçümlerle kişi moral düzeyini düşürmemelidir. Haftada bir kez yapılan ölçümlerle bel çevrenizdeki azalma takip edilmelidir.

Armut tipi şişmanlık

Kadınlar daha çok armut tipi şişmanlığa yatkındırlar. Estetik kaygılar bir yana bırakılırsa bu tip şişmanlık tip 2 diyabet, kalp krizi ve inme açısından daha düşük risk taşımaktadır. Kadınlarda armut tipi yağ dağılımının asıl nedeni ise östrojendir. Böylece kadınların üretken oldukları dönem boyunca yani menopoza girinceye kadar adı geçen hastalıklara yakalanma riskleri erkeklerden daha düşüktür.

İştahınızı kontrol etmek elinizde

Uzmanlara göre iştahın kontrolden çıkmasını önlemenin en iyi yolu az ve sık yemektir. Atıştırmak içinse meyve ve ya sağlıklı karbonhidratlara yönelmek en doğrusudur. Bol bol su içerek kendinizi tok hissedebilirsiniz. Ayrıca susuzluk da açlık hissine benzer sinyallerin gönderilmesine yol açar. Bu yüzden vücudunuzu susuz bırakmayın. Yiyecekler uzun süre çiğnendikten sonra yutulmalıdır. Beyin bu sırada vücuda giren besinleri kaydettiğinden daha fazla yemeniz önlenmiş olur. Acele yemek mideye de zarar verir.
Yayın tarihi: 31.08.2006
1189
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.