Sağlık

Belçika'da "Ertesi Gün Hapı" piyasaya sürüldü

Belçika'da "Ertesi Gün Hapı" piyasaya sürüldü

Belçika'da "acil kürtaj hapı" veya "ertesi gün hapı" olarak nitelendirilen bir ilaç, bugünden itibaren, "Nor Levo" adı altında piyasaya sürüldü.

Önlem almadan cinsel ilişkide bulunan ve istemedikleri halde hamile kalma riskine giren kadınların, cinsel ilişkiden en geç 72 saat sonra kullanmaları gereken bu haplar, yüzde 60 ila 90 ihtimalle hamileliği önlüyor.

Daha önce piyasaya sürülen ve hamile kalmış olan kadınların kürtaj yapmalarını sağlayan RU-486 haplarından farklı bir işlev gören Nor Levo, "tereddüt halinde" ve "tedbirsiz bir cinsel ilişkiden sonra" kullanılacak.

Uzmanlar, Nor Levo'nun yumurtalıkları bloke ettiğini, kürtaj amacıyla değil, döllenmeyi son anda önlemek için kullanılacağını belirttiler ve bu hapların "sadece özel durumlarda" alınmasını, sürekli kullanılmamasını önerdi. Önemsiz yan etkileri bulunan hapların alınmasına rağmen hamile kalan kadınlarda bebeğin sakat kalması olasılığı bulunmadığı savunuluyor.

Fransa, Portekiz ve Norveç'te reçetesiz satılan söz konusu ilaç, Belçika'da reçeteyle satış koşuluyla ve 350 frank (yaklaşık 5 milyon TL) karşılığında piyasaya sürüldü.

Yayın tarihi: 11.09.2001
1265
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.