Sağlık

Bel okulu ile bel ağrılarına savaş açın

Bel okulu ile bel ağrılarına savaş açın

Bel ağrılarınız yaşamınızı çekilmez mi kılıyor? Bu konuda alacağınız eğitim ile ağrılarınıza veda edebilirsiniz....

Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 80'ini etkileyen bel ağrısı sağlık sorunlarının başında yerini alıyor. Bu probleme karşı hastaları bilinçlendirmenin yolu ise bel okulu uygulamalarından geçiyor.

Bel ağrısı, endüstriyi ve toplumu etkileyen maliyeti en yüksek sağlık sorunlarından biri olarak kabul ediliyor. Bel ağrısının önlenmesi amacıyla yaygın olarak uygulanan stratejilerden biri, bu konuda eğitim verilmesi. Bu sebeple tüm dünyada bel okulları bulunuyor ve bu okullarda hastalar bel konusunda eğitiliyor. Acıbadem Hastanesi Kadıköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Sabri Narman bel okullarıyla ilgili şunları söylüyor: "Bel Okulu'nun ana amacı hastaya belini tanıma fırsatı vererek, günlük yaşantısında ve iş ortamında belini nasıl koruyacağının, sağlıklı olarak nasıl idame ettireceğinin, belinin sorumluluğunu hekimi ile paylaşmasını öğreterek, fiziksel ve psikolojik desteklerle en ekonomik şekilde yaşam kalitesini yükselterek devam ettirmesini sağlamaktır."

Bel okullarında eğitim

Tüm dünyada her 100 kişiden 80'ini etkileyen bel ağrılarına karşı birçok tedavi yöntemi uygulanıyor. İlk olarak 1969'da İsveç'te uygulanmaya başlayan bel okullarındaki tedavi yöntemi, alışılagelmiş metotlardan biraz farklı. Tedavinin yolunun eğitimden geçtiğine inanıldığı için bu okulda hastalara, hastalıkları hakkında bilgi veriliyor ve ağrılarını hafifletip önüne geçmeleri için egzersizler öğretiliyor. Prof. Dr. Narman hastalara verilen eğitim hakkında şu bilgileri veriyor: "Bel Okulları'nda hastaya bel anatomisi, fizyoloji ve kinezyoloji, patofizyoloji, ergonomi, ağrı nedenleri, postür bozukluklarını düzeltme, postür egzersizleri ve ağrı ile baş etme teknikleri öğretilir. Eğitim gruplar halinde verildiği için hem ekonomik hem de psikolojik destek sağlar."

Kapsam ve Amaç

- Belin yapısı ve fonksiyonunu öğrenmeyi sağlamak
- Bel ağrısına neden olabilecek etkenleri öğretmek
- Bel problemleri ile başa çıkma yeteneğini geliştirmek
- İstirahatte ve çeşitli aktivitelerde bele binen zorlamaların nasıl etkisiz duruma getirilebileceğini öğretmek
- Kendine güvenini arttırarak, belin sorumluluğunu üstlenip, yaşam kalitesini iyileştirmek
- Genel vücut şeklini düzelterek kondüsyonu arttırmak
Yayın tarihi: 11.11.2003
988
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.