Sağlık

Bedeninizi tanıyor musunuz?

Bedeninizi tanıyor musunuz?

Cinsel sağlığınızla ilgili her şeyi biliyor musunuz? Tereddütünüz varsa, bu soruları asla es geçmeyin!

Cinsel sağlığınızla ilgili her şeyi bildiğinizi mi düşünüyorsunuz? Belki de yanılıyorsunuz çünkü o güne dek üzerinde durmadığınız "minik" sorunlar bir süre sonra ciddi rahatsızlıklara dönüşebiliyor.

Cinsellik ve jenital hijyenle ilgili duyduklarınız ve okuduklarımız sayesinde belli bir bilince sahibiz ama acaba bu yeterli mi? Yapılan araştırma, deney ve diğer çalışmalarla birlikte uzmanlar, geçmişte aklımıza bile gelmeyen soruların cevaplarını vererek daha bilgili ve bilinçli olmamıza, dolayısıyla da seksi daha mutlu ve sorunsuz yaşamamıza katkıda bulunuyorlar. Jenital hijyen, doğum kontrolü, cinsel ilişki ve regl ile ilgili bu yepyeni soruları ve cevaplarını gözden geçirerek cinsel sağlığınızı ve seks hayatınızı mükemmel hale getirebilirsiniz.

Doğum kontrol hapı kullanmak mantar enfeksiyonuna neden olur mu?

Hayır. Doğum kontrol hapı hormon seviyesini değiştirir ve teorik olarak vücudunuzda, mantar enfeksiyonu kapmanızı kolaylaştıracak bir vajinal pH dengesizliği yaratır. Ancak yapılan araştırmalar bu teorinin pratiğe dönüşmediğini ve haplarla mantar enfeksiyonu arasında herhangi bir ilişki olmadığını gösteriyor.

Regl sırasında büyük kan pıhtıları geliyor. Endişelenmeli miyim?

Ara sıra pıhtı gelmesi çok normal. Özellikle de sabahları, çünkü kanınız siz uykudayken birikip pıhtılaşır. Yine de içinizin rahat etmesi için doktora görünmenizde ve bu arada ona regl sırasında kullandığınız ilaçları söylemenizde fayda var, çünkü aspirin, E vitamini ve bitkisel özlü ilaçlar menstural kanamayı artırır. Eğer ki kanamanızda bir anormallik varsa bu anormalliğin sebeplerin! ve en iyi çözümü saptamak için kan testi yaptırmanız ya da ultrasona girmeniz gerekebilir.

Tanga giyersem enfeksiyon kapma riskim artar mı?

Tanga seksiydi, ta ki enfeksiyona neden olana dek... Uzmanlar tanganın pek çok kadında mantar ve idrar torbası enfeksiyonu da dahil olmak üzere bir dizi probleme neden olduğunu söylüyorlar. Çünkü tanga, enfeksiyona yol açan bakterileri anüsten vajinaya ve idrar torbasına taşıyor. Özellikle spor yaparken tanga giymeyin, çünkü terleme bakteri oluşumunu hızlandırır. Fakat tanga giymekten tamamen vazgeçmenize de gerek yok. Gereken durumlarda birkaç saatliğine giyin, ama eve geldiğinizde ve özellikle de yatarken mutlaka pamuklu, normal bir külodu tercih edin, daha az seksi olsa bile...

Seksten hemen sonra duş yapmam şart mı?

Bünyeniz özel olarak hassas ve zayıfsa, sık sık hastalık kapıyorsanız cinsel ilişkinin ardından bir saat içinde yıkanmamak, enfeksiyona yol açan bakterilerin başınıza bela olmasına neden olabilir. Fakat normal bünyeye sahip kadınlar için hemen duş almayıp sabahı beklemek sorun yaratmaz.

Daha 25 yaşındayım ve cinsel ilişki sırasında kuruluk problemim var. Nedeni ne olabilir?

Tabii ki prezervatif... Bu yaşlardaki kadınların büyük bir kısmı nonoxinol-9 içeren prezervatiflerin yarattığı rahatsızlık ve yanma yüzünden kuruluk sorunuyla karşı karşıya kalır. Aynı şekilde doğum kontrol hapı ve antidepresanlar da libidoyu etkisiz hale getirerek kuruluğa yol açabilir. Nonoxinol-9 içermeyen prezervatifler, HIV mikrobuna karşı yeterince güvenli olmadığından pek tavsiye edilmiyor. Eğer kuruluğunuz kronik olarak devam ediyorsa vakit kaybetmeden doktorunuzdan bir randevu alın.

Regl olmadığım zaman tampon kullanarak akıntımı durdurmam doğru olur mu?

Kesinlikle hayır. Kanamanız yokken tampon takmanız, vajinanın doğal nemini koruyan sağlıklı hücrelerin tamponla birlikte dışarı çıkmasına neden olur. Sonuçta enfeksiyon ve cinsel hastalıklara açık hale gelirsiniz. Regl değilseniz, asla tampon kullanmayın.
Yayın tarihi: 10.01.2006
700
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.