Sağlık

Bebek yapmak için geç mi kaldım?

Bebek yapmak için geç mi kaldım?

Günümüzde kadınların en sık sorduğu sorular şöyle: "Bebek yapmak için ne kadar vaktim kaldı?", "Yumurtalık rezervimi bilebilir miyim?", "Yumurtalık yaşlanmasını yavaşlatabilir miyim?"

Güncellenme tarihi:
Günümüz kadını çeşitli nedenlerle anneliği 40'lı yaşlara kadar erteliyor. Ancak bu rötar gebelik şansını ciddi olarak azaltıyor. Çünkü kadınlarda yumurta sayısının azalmasıyla birlikte 30-33 yaşlarında doğurganlık oranı da düşüyor. Günümüz kadını artık geç doğum yapıyor. Önce kariyer sahibi olmak, sağlıklı bir ilişki oluşturmak, gelecek için ekonomik güvence sağlamak gibi nedenlerden dolayı gebelik geciktiriliyor. Çocuk doğurmak için 30'lu hatta 40'lı yaşlara kadar bekleniyor. Ancak bu bekleyiş, gebelik şansını belirgin olarak azaltıyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Özkan Öztürk ve Kadın Hastalıkları-Doğum Uzmanı Dr. Canan Genim, günümüzde kadınların en sık sorduğu soruları şöyle sıraladı: "Bebek yapmak için ne kadar vaktim kaldı?", "Yumurtalık rezervimi bilebilir miyim?", "Yumurtalık yaşlanmasını yavaşlatabilir miyim?" Doğurganlık hangi yaşta azalıyor? Yumurtalıklar yaşam boyu değişim gösteren dinamik organlardır. Kadınların ömür boyunca sahip olacağı yumurta sayısı, doğduğu günde hatta daha anne karnında iken çoktan kodlanmıştır. Anne karnında kız bebeklerde dördüncü ayda yumurta sayısı en yüksek sayıya ulaşmaktadır. 6-7 milyon olan bu yumurta sayısı doğumda 1-2 milyona kadar azalmakta, ergenlikte 300 bin, 37 yaşında ise 25 bine kadar inmektedir. Menopoza girmiş bir kadında ise bu rakam 1000 kadardır. Yumurta yaşlanması genetik ve çevresel faktörlerin birbiriyle ilişkisinin bir yansımasıdır. Yumurta yaşlanmasının iki doğal sonucu azalmış gebelik şansı ve menopozdur. Yumurtalık yaşı, takvim yaşından farklı * Kadınlarda yumurta sayısının azalmasıyla birlikte 30-33 yaşlarında doğurganlık oranı da düşer. * Bu azalmanın 35-38 yaşında hızlandığı gösterilmiştir. * 30 yaşındaki bir kadında her ay gebe kalma olasılığı yüzde 20 oranındadır. * 38 yaşında canlı doğum oranı yüzde 50 oranında azalmaktadır. * 40 yaşında bu azalma yüzde 75'e çıkmaktadır. HABERİN DEVAMI 2. SAYFADA>>> Tüp bebek tedavisi kazanın!
Yayın tarihi: 29.09.2009
2372
YORUMLAR

ekonomik nedenlerden dolayı geç evlilikler oluyo ve bunu sonucu da çocuk yapımı da gecikiyor bunu sebebi kariyer peşinde koşmak değil yalnızca evleneceğin insan işsizse ne yapalinirki iş sahibi olacak da evlenecen ekonomik problemler genelde

saracl 17.10.2009 02:03:33
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.