Sağlık

Bebeğinizin işitme testini ihmal etmeyin!

Bebeğinizin işitme testini ihmal etmeyin!

Türkiye'de yeni doğan bebeklerde binde 3-5 gibi yüksek oranda duyma bozukluğu bulunduğu, bu sorunu olan bebeklerin konuşmayı öğrenmede zorluk yaşadıkları belirtildi.

Güncellenme tarihi:
Oran yüksek İzmir'de, ortalama ayda 900 doğum olayının gerçekleştiği İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, bebeklerdeki soruna önlem olarak "Yenidoğan İşitme Tarama Ünitesi" oluşturuldu. Ünitenin sorumlusu Dr. Filiz Başeğmez, Türkiye'de yenidoğan bebeklerde binde 3 ila 5 gibi "çok yüksek oranda duyma bozukluğu görüldüğünü" belirtti. Üniteyi açtıkları 10 günlük sürede testten geçirdikleri yenidoğan 200 bebekten ikisinde duyma kaybı belirlediklerini ifade eden Dr. Başeğmez, bunun üzerine bebekleri ileri tetkik ve tedavi için başka hastanelere yönlendirdiklerini söyledi. "Konuşmayı öğrenmede en hassas dönem..." Sağlık Bakanlığının da, binde 3 ila 5 oranda görülen duyma bozukluğunun aşağılara çekilmesi amacıyla doğum hastanelerinde "Yenidoğan İşitme Tarama Ünitesi" oluşturulması doğrultusunda çalışma yürüttüğünü bildiren Dr. Başeğmez, şu bilgiyi verdi: "Hastanemizde ayda ortalama 900 bebek dünyaya gelmektedir. Bunların çoğunluğu da riskli gebelik ve doğumlardır. Bebeklerin, konuşmayı, dili yeni öğrenmeye başladığı en hassas dönem 5 ile 12 aylık süredir. Bu aylardan önce işitme kaybı tespit edilirse, tedavide daha başarılı olunuyor. Oluşturduğumuz ünitede, bebeklerde duyu kaybı olup olmadığını, yaptığımız testler ile en erken sürede ortaya çıkarma şansını yakaladık. Duyamayan bebek, konuşmayı öğrenemiyor." Çocuk sağlığı galerileri için tıklayın!
Yayın tarihi: 10.04.2009
1525
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.