Mahmure

Sağlık

Kadın Sağlığı

Batılılar yalnızlıktan bunuyor

Batılılar yalnızlıktan bunuyor

Çift olarak yaşamanın sosyal ve zihinsel uyarımın en güçlü biçimi. Bekarlar kaygılanmasın! Bunaklık riskini azaltmanın binbir çeşit yolu var.

Güncellenme tarihi:
Kalabalık içinde olmak faydalı İsveç'teki Karolinska Entstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre yalnız yaşayanlarda bunama riskinin daha fazla olduğu belirlendi. 1449 kişi arasında gerçekleştirilen çalışmada evli olmanın ya da biriyle birlikte yaşamanın bunama riskini yarı yarıya azalttığı saptandı. 21 yıllık çalışma • Bilimciler, araştırmaya katılan kişilerin orta yaşlarındayken bir eşle birlikte yaşayıp yaşamadığını tespit ettikten sonra, aradan geçen zamanda bu kişilerde bunama ortaya çıkıp çıkmadığına baktı. Geçen 21 yılın ardından, araştırmaya katılanların 139'unun kısmî idrak güçlükleri çektiği, bunlardan 48'inin ise Alzheimer hastası olduğu görüldü. Sorunlu ruh halleri ve üstesinden gelme yöntemleri...
Yayın tarihi: 18.09.2008
1217
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.