Sağlık

Basit bir kan testi düşükten korur

Basit bir kan testi düşükten korur

Aslında gebeliği önceden garanti altına alamazsınız

Hamileliği planlama aşamasında bir uzmana başvurmak ve bazı tahlilleri yaptırmak gebeliğin daha sağlıklı geçmesini sağlıyor. Basit bir kan testi düşük, bebekte anomali gibi risklerden koruyor

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıza Madazlı, gebelik öncesinde önerilen tarama testlerini anlattı:

Herhangi bir hastalığı olmayan biri gebe kalmadan önce doktora başvurmalı mı?

Zorunlu değil ama yarar var. Aslında gebeliği önceden garanti altına alamazsınız.

Dolayısıyla "Gebe kalmadan önce doktora gideyim, bütün incelemeleri yaptırayım, her şey dört dörtlük gitsin" demek mümkün değil. Ne yaparsak yapalım, hem bebek hem de anne adayıyla ilgili pek çok sorun ortaya çıkabilir. Bu nedenle çiftlerin 'garanti çocuk' beklentisi içine girmemesi gerekir.

Peki gebelik öncesinde hangi testlerin yapılmasında fayda var?

Kişi belki şekerle ilgili bir sorunun olduğunu bilmiyordur. Bu nedenle kan şekerine bakılabilir. Enfeksiyon tarama testleri yapılabilir. Tiroid gibi hormonal bir sorunun olup olmadığı araştırılabilir.

Kan sayımı da önemli çünkü bize kişinin Akdeniz anemisi taşıyıcısı olup olmadığı yönünde bazı bilgiler verebilir. Sadece gebelik planlarken değil, normal zamanlarda da düzenli aralıklarla jinekolojik muayene ve vajinal smear ihmal edilmemeli.

Enfeksiyon tarama testleri neler?

Tarama testleri arasında toksoplazma, CMV, rubella (kızamıkçık), Hepatit B, sifiliz (frengi) yer alıyor. Genellikle şikâyet oluşturmadığı için anne adayının bu enfeksiyonları geçirip geçirmediği ancak tarama testleriyle tespit edilebilir.

Toksoplazma nedir?

Toksoplasma Gondii adı verilen bir parazitin vücuda girmesiyle oluşan bir hastalık. Parazit bazı hayvanların vücutlarında bulunur ve bu hayvanların etlerinin iyi pişirilmeden yenmesiyle insana geçebilir. Ayrıca sebze-meyvelerin ve ellerin temiz yıkanmamasıyla bulaşabilir. Evcil kedilerin dışkılarında bulunan parazit de insana bulaşma yollarından birini oluşturur. Anne adayı daha önce toksoplazma geçirmişse yani enfeksiyona dirençliyse gebeliğinde bir sorun yaşamaz. Ama daha önce bu enfeksiyonu geçirmemiş ve gebeliğin ilk 20 haftasında enfeksiyona maruz kalmışsa bebekte bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle anne adayının enfeksiyonu geçirip geçirmediği gebelik öncesinde araştırılmalı. Eğer enfeksiyonu geçirmemişse gebeliğin birinci döneminde test tekrarlanmalı.

Yayın tarihi: 26.08.2009
1675
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.