Sağlık

Baharı rehavetsiz geçirin!

Baharı rehavetsiz geçirin!

Baharı mutlu geçirmek için yaşam tarzına özen göstermek ve monotonluktan uzaklaşmak gerekiyor.

Uzmanlar, ''yorgunluk, mutsuzluk ve çalışma isteğinde azalma, sürekli uyku hali, stres ve adale ağrılarıyla'' belirti veren bahar yorgunluğuna karşı herkesin rahatça uygulayabileceği tedavi yöntemleri öneriyor.

Çukurova Üniversitesi Mediko-Sosyal birimi uzmanlarından psikiyatr Sabri Yurdakul, yaptığı açıklamada, bahar yorgunluğunun, vücut metabolizmasının hava değişimine adapte olamamasından kaynaklandığını söyledi. Yurdakul, ''Hava ve mevsim değişikliği insan biyoritmini olumsuz etkiler. Bahar mevsiminde havadaki elektrik yükü artar. Bu yük havada bulunan pozitif ve negatif yüklü iyonlar aracılığıyla taşınır. İşte bu taşıma dengesi bozuklukları, iklim değişikliği dönemlerinde sıkça karşımıza çıkıyor ve ruhsal sıkıntılara yol açıyor'' dedi.

Şehir hayatının, gürültü kirliliği, trafik yoğunluğu gibi faktörlerin etkisiyle bahar sendromu riskini yükselttiğini belirten Yurdakul, bu dönemde beslenme ve yaşam tarzına dikkat edilmesi gerektiğini, aksi takdirde bu durumun biyolojik rahatsızlıkları da tetikleyebileceğini belirtti.

Yurdakul, yönetici konumunda çalışan, sorumluluğu fazla olanların bahar yorgunluğunu daha fazla yaşadıklarına dikkati çekti.

Baharı mutlu geçirmenin yolları

Yurdakul, ''Yorgunluk, mutsuzluk, çalışma isteksizliği hissediyor, sürekli uyku hali, hafıza zayıflaması, sürekli sinirlilik hali, stres, boyun, sırt ve belde yoğunlaşan adale ağrıları yaşıyorsanız bahar yorgunusunuz. Ancak, 'beni bu havalar mahvetti' demeden önce önlem alınırsa baharı mutlu geçirmek son derece kolay'' dedi.
Yayın tarihi: 01.03.2007
1472
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.