Sağlık

Bacak ağrılarınıza son verin!

Bacak ağrılarınıza son verin!

Yatağa girdiğinizde bacaklarınızda ortaya çıkan ağrı, elektriklenme ve uyuşma yüzünden saatlerce kıvranıyorsunuz. Uykusuzluk da cabası Bu durumun tıptaki adı "Huzursuz Bacaklar Sendromu".

Tüm gün süren yoğun koşuşturmanın ardından nihayet yatağınıza uzanabildiniz. Tek isteğiniz deliksiz bir uyku çekmek. Ancak, başınızı yastığa koyduğunuz anda bacaklarınızda oluşan karıncalanma, ağrı ve uyuşma, sizi yine uykusuz bir gecenin beklediği sinyalini veriyor. Bacaklarınızı hareket ettiriyor, sallıyor ve ovuyorsunuz ama nafile! Uyguladığınız sıcak kompres sayesinde ağrılarınız hafiflese de, yatağa girer girmez yakınmalarınız tekrar şiddetleniyor. Saatlerce süren bu sıkıntılarınızın şiddeti sabaha karşı hafifliyor ve siz sonunda uykuya dalabiliyorsunuz. Peki, size cehennem azabı yaşatan bu uykusuz gecelerin sorumlusunun "Huzursuz Bacaklar Sendromu" olabileceğini biliyor musunuz?

Huzursuz Bacaklar Sendromu nedir?

"Huzursuz Bacaklar Sendromu" doktorlar tarafından bile yaygın olarak atlanabilen, ancak oldukça sık rastlanan en önemli uykusuzluk nedenlerinden birini oluşturuyor. Günümüzde tıpta uykuyla ilgili bilinenlerin artmasıyla birlikte, özellikle konuyla ilgili uzman doktorlar tarafından, bu sendroma artık daha sık tanı konulabiliyor. Bu sendromda, bacaklarda, özellikle geceleri ve dinlenme halindeyken ortaya çıkan nahoş duygular nedeniyle, onları sürekli ve yoğun bir şekilde hareket ettirme ihtiyacı duyuluyor. Bu hareketler kişinin kontrolü dışında düzensiz ve kasılmalar halinde görülebiliyor. Sadece bacaklarda ortaya çıkabildiği gibi; bazen de ayaklarda ya da her ikisinde gelişebiliyor. HBS (Huzursuz Bacaklar Sendromu) hastalıktan çok, belirtiler topluluğu olarak nitelendiriliyor ve altta yatan nedenin veya hastalığın incelenmesi gerekiyor. Genellikle kronik seyirli, tedavi edilmezse hayat boyu devam edebilen bir rahatsızlık. Ancak bazen belirtilerin kendiliğinden azaldığı veya kaybolduğu, ardından tekrar alevlendiği; aylar yıllar sürebilen dönemleri olabiliyor. Sendrom pek bilinmediği için sıklıkla çocuklarda "hiperaktif" yetişkinlerde ise "romatizma" hastalığıyla karıştırılıyor.

Neden ortaya çıkıyor?

HBS, oldukça yeni tanınmış ve ortaya atılmış bir rahatsızlık. Günümüzde bu konuda çok sayıda araştırma yapılıyor ve ortaya çıkmasına yol açan faktörler araştırılıyor. Hastalıkta "ailesel"; geçiş olduğu düşünülüyor ve bu konuda sorumlu olan gen veya genler araştırılıyor. Bu tip HBS "ailesel" veya "primer" olarak adlandırılıyor. Primer, yani birincil tipinde, HBS'ye neden olabilecek herhangi başka bir hastalık ya da sorun bulunmuyor. Merkezi sinir sisteminin bazı bölgelerinde bulunan dopamin maddesinin fonksiyonlarında ya da bu maddeye ait reseptörler düzeyinde bozukluk söz konusu oluyor. Diyabet, romatoid artrit ya da demir eksikliği gibi başka bir nedenle ortaya çıktığında ise "ikincil" veya "sekonder" HBS deniliyor. Bu tip HBS, birincil tipe göre, genellikle daha erken yaşta ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bu durumların araştırılıp tespit edilmesi, tedavi stratejisinde önem kazanıyor.

Formsante
Yayın tarihi: 05.11.2003
1021
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.