Sağlık

Aynı işyerinde çalışmak evliliği zedeliyor

Aynı işyerinde çalışmak evliliği zedeliyor

Amerikan Working Woman dergisi araştırdı. ABD'de yapılan bir araştırma, aynı işyerini paylaşan çiftlerin evlilik yaşamlarında daha büyük sorunlarla karşılaştıklarını ortaya koydu. Ortak iş sorunları, ev dışında da bir arada olmak, boşanma riskini artırıyor.

Aynı işyerinde çalışan çiftler üzerinde bir araştırma yapan Amerikan Working Woman dergisi, evin dışında ofisi de paylaşan çiftlerin ayrılma riskinin daha büyük olduğunu saptadı.

İş idaresi konusunda uzman Jane Barmont dergiye yaptığı açıklamada, "Aslında hem kadın hem erkeğin çalışması yeterince sorun yaratabiliyor. Örneğin biri tayin olduğunda, diğeri de aynı yere gidebilecek mi? Çocuk hastalanırsa kim evde kalıp ona bakacak? Aynı anda izin alınabilecek mi? İş yeri aynı olduğunda ise bu sorunlara başkaları eklenir. Birinin kariyer yapma şansı daha yüksekse, hangisi geri çekilecek? Hangisi diğerine destek olacak? Eğer kadın daha çok kazanıyorsa ne olacak? Kısacası kadınların iş dünyasında giderek daha çok katılması milenyumun temel sorularından birini yarattı: iş dünyasında eşit olan iki insanın birlikteliğindeki çatışmalar nasıl çözümlenir?"

Kimilerine göre en eski çözüm yolu kadının boyun eğmesi. Yani kariyer yolunda erkeğin yolunu açması. O ilerlerken, destek olması. En azından Laura Doyle "The surrendere wife" adlı kitabında bu fikri ileri sürüyor. "İş dünyasında da kadınlar geri planda kalmalı. Aynı iş yerinde çalışıyorsanız, tıpkı evde olduğu gibi kocanıza yumuşak davranın" diyor.
Society for Human Resource Management (İnsan Kaynakları Yönetim Derneği) ise aynı işyerini paylaşan çiftlere, sorunları en aza indirgemek için şu önerilerde bulunuyor:

Her ne kadar hiçbir işin garantisi yoksa da, aynı iş yerinde olmak, aynı işveren adına çalışmak riskli olabilir. Her zaman için yumurtaları aynı sepete koymamakta yarar var.


İşi eve taşımayın. Çok gerekmedikçe işle ilgili sorunları evde tartışmayın.


İş yerinde evli olduğunuzu unutun. Eşinizin yapması gereken bir konuyu size aktardıklarında iş arkadaşlarınıza "Bu benim işim değil, bu konuyu onunla konuşmalısın" demeyi öğrenin.


İş arkadaşlarınıza, onlarla ilgili konuları evde konuşmadığınız konusunda güven verin. Aynı zamanda ev hayatınızla ilgili sırları onlara anlatmayın.


Eşinizin işi konusunda yorum yapmayın, işine karışmayın.


Ticari bir ortaklık söz konusuysa, şirketi kurmadan önce kurallarını net bir şekilde koyun. Ayrılmak zorunda kaldığınızda doğabilecek çatışmaları önlemek için gerekli adımları atın.
Yayın tarihi: 12.09.2001
810
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.