Sağlık

Ayakların baş düşmanları

Ayakların baş düşmanları

Son yıllarda çok moda olan sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların parmaklarda bozukluğa ve kilonun ayaklara binmesine yol açtığı, aşil tendonunu kısalttığı için ayağın en büyük düşmanı olduğu belirtildi.

Amerikan Ayak Sağlığı Birliği Başkanı Dr.Lloyd Smith, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların ileride önemli sonuçlara yol açabilecek sağlık sorunları yarattığını bildirdi. Bu ayakkabıların mevcut ağrıları da şiddetlendirebileceğini dile getiren Smith, bunların kadınların giyebileceği en kötü pabuçlar olduğunu ifade etti.

New York'ta hizmet veren Columbia Ayak Sağlığı Merkezi'nden Dr. Tzvi Bar-David, yüksek topuklu ayakkabıların ayağın fiziki yapısını bozduğunu kaydetti.

Bu ayakkabı ve botların aşil tendonunu kısalttığını belirten Bar-David, dinlenirken bir ayak üzerinde durulduğu için kilonun tek ayak üzerine bindiğini, bunun da bel ağrılarına yol açtığını söyledi.

Sivri burunlu botların ayak parmaklarını dar bir alana sıkıştırmasının sakıncalı olduğunu vurgulayan Bar-David, tırnakların bir noktaya doğru döndüğünü ve yapı bozukluğuna uğradığını da ifade etti.

NASIL AYAKKABILAR GİYİLMELİ?

Sivri burunlu ve yüksek topukluları ''ayakkabı dünyasının kötü çocukları'' ilan eden uzmanlardan Dr. Smith, şu önerilerde bulundu:

• En fazla 5-6 santimetre topukları olan yuvarlak burunlu ayakkabı giyin.

• Babet ayakkabılar da en az sivri burunlu ve yüksek topuklular kadar tehlike taşır. Düz ve yumuşak deriden yapılan bu modeller ayağa ne bir destek ne de koruma sağlar. Yalın ayak gezseniz bundan daha sağlıklıdır.

• Spor ayakkabılar ayak sağlığına uygundur. Ama eğer ortopedik değilse en az yüksek topuklular kadar sorun yaratır.

• Ayağı fazla saran dar ayakkabılar da sinirlere baskı uygulayacağı için sağlıksızdır.

• İyi ayakkabı çok düz olmamalı, parmaklar içinde rahatlıkla hareket edebilmeli, derisi yumuşak ve esnek olmalıdır.
Yayın tarihi: 11.06.2006
760
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.