Sağlık

Ayakkabı seçerken...

Ayakkabı seçerken...

Yanlış ayakkabı seçimi parmaklarda şekil bozukluğuna neden oluyor.

Dar burunlu, yüksek ve sivri topuklu ayakkabılar denge bozukluğuna ve ayak ağrılarına yol açıyor.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Akın Kapubağlı, yanlış ayakkabı seçiminin, ağrıdan kireçlenmeye kadar birçok problem yarattığını açıkladı.

Prof.Dr. Kapubağlı, ayakkabı seçiminin büyük önem taşıdığını belirterek, yanlış seçimin tırnak batmaları, ayak mantarı, acılı nasırlar, basma bozuklukları, parmaklarda şekil bozukluklarına neden olduğunu söyledi.

Kireçlenmeye yol açıyor

Uygun olmayan bir ayakkabı seçiminin aynı zamanda çabuk yorulmayı, bilek burkulmalarını, ayak, bacak ve bel ağrılarını da beraberinde getirdiğini belirten Prof.Dr. Kapubağlı, "dar burunlu, yüksek ve sivri topuklu ayakkabılar denge bozukluğuna ve ayak ağrılarına yol açıyor. Sık sık burkulmalar neticesinde ayak bileğinde artroz adı verilen kireçlenmeler oluşmaktadır" dedi.

Günlük hayatta, özel aktiviteler dışında, rahat ayakkabıları tercih etmemiz gerektiğini belirten Kapubağlı, ayakkabının rahat olması ve alerjik reaksiyonlara yol açmayan doğal maddelerden yapılmış olması gerektiğini ifade etti.

Prof.Dr. Kapubağlı, özellikle şeker hastası ve damar tıkanıklığı olanların ayakkabı seçimine daha çok önem vermesi gerektiğine dikkati çekerek, "bu hastalar mutlaka çok rahat edebilecekleri ayakkabıları tercih etmeliler, ayak hijyenine özen göstermeliler" diye konuştu.
Yayın tarihi: 10.09.2005
840
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.