Sağlık

Aşk seksin estetik halidir

Aşk seksin estetik halidir

Aşk, elle tutulmayan gözle görülmeyen ama insanın biyolojik ve sosyal varoluşunun itici gücü olan bir enerjidir.

Prof. Dr. Arif Verimli, aşkı bir anda ortaya çıkan ve insanı derinden sarsan bir magma enerjisine benzetti ve ekledi: Gerçek aşk, içinde cinselliği de barındırır. Aşk dediğimiz travmatik duygu, seksin estetik halidir.

Bahar ayları akla aşkı getirir. Doğanın uyanışı güneş ışınları içimizi ısıtırken, bu değişim duygulara da yansır. Bu yüzden, "Baharda aşk başkadır" denir. Öte yandan, aşka dair her şey merak edilir. Bu yazı dizisinin amacı, aşkın her halini konunun uzmanı psikiyatri uzmanları, psikologlar ve nörologların bilgilerinden yararlanarak aktarmak. Konuştuğumuz 6 farklı uzmanın ortak fikri şöyle: "Aşk bilinmezini çözebilmek mümkün değil ama aşkın süresini uzatıp, onu hiç bitmeyecek bir sevgiye dönüştürebilmek elimizde!"

Baharın gelmesiyle birlikte sadece tabiat değil, insanların içindeki aşka dair beklentiler de canlandı. Ağaçlar çiçek açmak için birbirleriyle yarışırken, insanlar da aşık olmak için can atıyor. Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli, bu durumun sebebini şöyle açıklıyor:

"Baharda dik gelen güneş ışığı, göz aracılığıyla mutluluk hormonu salgılayan kimyasalları harekete geçiriyor. Bu sebeple kışın arkasından gelen bahar, aşk duygusunun oluşması için zemin hazırlıyor. Doğanın uyanışı ve çiçeklenmesi, imajinasyon anlamında aşkı hatırlatıyor."

Yayın tarihi: 06.05.2009
1858
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.