Sağlık

Aşırı stres kadını alkole itiyor

Aşırı stres kadını alkole itiyor

İngiliz bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar, işyerindeki stresin, kadının yönetim sorumluluğu almasıyla arttığını ve bu durumun da kadını alkole yönelttiğini ortaya koydu.

Araştırmaları sırasında kadın yöneticilerin yanlarında çalışan kadınlara oranla çok daha fazla alkol tükettiklerini tespit ettiklerini belirten bilim adamları, "Kadınların aynı konumda görev yapan erkeklere göre de daha fazla alkole yöneldiğini" kaydetti.

Londra Üniversitesi bilim adamları, bu duruma, özellikle kadının iş dünyasındaki erkeklerle yarışının yol açtığını, bu stresle başa çıkamayan kadınların alkole yöneldiklerini düşünüyor. Araştırmada 8 bin kişinin incelendiğini belirten bilim adamları, özellikle üst düzey kadın yöneticilerin yüzde 14'ünde "alkol probleminden söz edilecek" düzeyde içki tüketimi tespit edildiğini bildirdi. Bu problemin alt kademede çalışan kadın memurlarda ise yüzde 4'e düştüğü belirtiliyor.
Yayın tarihi: 02.03.2004
728
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.