Sağlık

Aşının tarihine dikkat!

Aşının tarihine dikkat!

Grip aşısının içinde bulunması gereken virüs tiplerinden birinin bu yıl önceki yıllardan farklı olduğu belirtilerek, aşı yaptıracakların aşının yılına dikkat etmeleri istendi.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Şef Yardımcısı Mustafa Aydın Çevik, yaptığı açıklamada, en yüksek düzeyde koruyucu antikor oluşturması için grip aşısının bu hastalığın görülme ihtimalinin en yüksek olduğu aylarda yapılması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de grip hastalığı Aralık-Nisan döneminde görüldüğü için koruyucu antikor düzeyinin bu aylarda yüksek tutulması gerektiğini kaydeden Çevik, şunları söyledi:

"Grip aşısı yapıldıktan 15 gün sonra koruyucu düzeyde antikor oluşur. Bu nedenle Ekim başından Kasım ayının ortasına kadar olan süre grip aşısı için en uygun dönemdir. Bir kişi şimdi aşı olsa bu ayın 20'sinden sonra koruyucu düzeyde antikor oluşacaktır."

Bir kişide koruyucu antikorun yaklaşık bir yıl süreyle etkisini sürdürebildiğini belirten Çevik, aşıdan sonraki ilk 6 ay antikorların koruyuculuk düzeylerinin en yüksek seviyede olduğunu bildirdi.

Ancak grip aşısının yüzde yüz koruyucu olmadığına dikkati çeken Çevik, bunun ortalama yüzde 70 civarında koruyuculuk sağladığını belirtti. Çevik, "Grip aşısı yaptıran bir kişi, grip dışındaki virüslerin neden olduğu soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklara yakalanabilir" dedi.

Yayın tarihi: 07.10.2006
1546
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.