Sağlık

Antidepresanlardaki tehlike...

Antidepresanlardaki tehlike...

Türkiye'de son yıllarda kullanımı artış gösteren SSRI grubu antidepresanların aksi sonuçlara yol açtığı söyleniyor.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Psikolojik Yardım Derneği Başkanı Sosyal Psikolog Üstün Öngel, İngiliz Psikiyatrist David Healy'nin araştırmalarının, 'intihar eğilimini azaltacak' yaklaşımıyla hastalara verilen SSRI antidepresanlarının, aksine artırdığını ortaya çıkardığını ifade etti.

İlk haftalarda risk yüksek
Özellikle söz konusu antidepresanların alındığı ilk haftalarda, bu riskin en üst düzeye çıktığını belirten Öngel,

"Bu nedenle bazı ülkelerde 18 yaşın altında kullanımına ciddi sınırlamalar getirilirken, İngiltere'de ise bu gruptakilere tamamen yasaklandı. Şimdilerde de 18 yaşın üzerindekilerin kullanımıyla ilgili riskler de tartışılıyor" dedi.

Öngel, Türkiye'de ise ailelere ve gençlere, 'ters etki riski olduğu' bilgisi dahi verilmeden ilacın reçetelere yazıldığını ifade ederek, bunların sıklıkla kullanıldığını kaydetti.

Gençlerin kullanması sakıncalı
Bazı ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de özellikle 18 yaşın altındakilerde antidepresan ilaçların kullanımında kısıtlamaya gidilmesi gerektiğini vurgulayan Öngel,

"Gençlerimizi bu grup ilaçlardan mutlaka korumalıyız. Bu konuda gereken bir an önce yapılmalı" diye konuştu.

"Pazar payı artıyor"
4. Bölge Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut da SSRI grubu antidepresanların son yıllarda Türkiye'deki kullanımının artış gösterdiğini söyledi.

Bu grupta 60'a yakın ilaç bulunduğunu ifade eden Bulut, "Antidepresanların pazar payı artıyor ve şu an yüzde 15'ler seviyesinde. Aynı etkin içeriğe sahip ilaçlar arasında SSRI grubunun pazar payı ise yüzde 10 seviyesine ulaşmış durumda" dedi.
Yayın tarihi: 11.04.2007
677
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.