Sağlık

Annenin yaşı artıkça mongol çocuk doğurma riski artıyor

Annenin yaşı artıkça mongol çocuk doğurma riski artıyor

Mongol çocuk doğurma riskini azaltmak için hamilelere ense kalınlığı tarama testi yapılıyor.

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Perinotoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hayri Ermiş, İstanbul'da ilk doğum yaşının ortalama 28 olduğunu belirterek "Bu da kabaca her 350-360 doğumda bir tane mongol çocuk doğacağını gösteriyor. Çünkü anne olma yaşı arttıkça, mongol çocuk riski artıyor" dedi.

Ense kalınlığı tarama testinin riskli olanları saptamaya yönelik olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ermiş, "Bu testin hassasiyeti yüzde 80. Yani İstanbul'da 10 tane mongol çocuk doğma riski varsa bu testle 8 tanesi saptanabiliyor" diye konuştu.

11-14'üncü gebelik haftasında her bebeğin ensesinde bir miktar sıvı bulunduğunu, mongollarda ise bunun arttığını anlatan Prof. Dr. Hayri Ermiş, şu uyarılarda bulundu: "11-14 Hafta Trisomi Tarama Testi adı verilen bu testte ultrasonografi ile bu sıvının kalınlığı ölçülüyor. Ayrıca anneden kan alınarak iki hormona bakılıyor. Böylece annenin mongol çocuk doğurma riski hesaplanıyor. Eğer sınır değerler üzerinde bir değer çıkarsa anneye amniyosentez tanı ya da plasentadan parça alma testleri öneriliyor. Böylece gereksiz yere bu testlerin de yapılması önlenmiş oluyor."

Mongol çocuk doğma riskini azaltmak için fakülteye gelen her gebe kadına ense kalınlığı tarama testi yapıldığını anlatan Prof. Dr. Ermiş, "Bu test hem kolay, hem de ucuz. Bunun kan tahlili yapılır gibi bütün gebelere yapılması lazım" dedi.
Yayın tarihi: 10.12.2003
928
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.