Sağlık

Anne yiyor bebek mutlu oluyor

Anne yiyor bebek mutlu oluyor

Uzmanlar, bebeklerin, hamileliğin 28. haftasından itibaren annenin psikolojik durumunu algılayabildiğini ve annenin yediği bir çikolatayı bile fark edip mutlu olabileceğini bildirdi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çolakoğlu, bebeğin, hamilelik süresince annenin duygu ve davranışlarından olumlu ya da olumsuz yönde etkilendiğini belirtti. Çolakoğlu, "Anne üzüntülüya da sevinçli olduğunda bebeğin hareketleri de değişmektedir. Anne üzüntülüyken hareketsiz kalan bebek, sevinçliyken harekete geçer. Her türlü algı yeteneği gelişen bebekler, annenin yediği bir çikolatayı bile fark edip mutlu olabilir" diye konuştu.

Çolakoğlu, bebeğin annesiyle sevinmeye ve üzülmeye henüz anne karnındayken başladığını belirterek, bebeğin bu durumunun, anneler tarafından dikkatli bir gözlem sonunda kolaylıkla fark edilebileceğini belirtti.


Kendinizi hep iki kişi gibi düşünün

Bu durumun özellikle stresli iş ortamında çalışan anne adayları için önemli bir risk olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çolakoğlu, şunları söyledi: "Hamileler, gebeliğin ilk gününden itibaren kendilerini iki kişi gibi düşünebilirler. Yani, sigara içerken, yemek yerken, hatta gülerken ve ağlarken bile sadece kendilerini değil karınlarında taşıdıkları bebeği de düşünmeleri gerekir. Çünkü, bebekler annenin psikolojisini yakından paylaşırlar. Sanılanın aksine bulunduğu ortamıngergin ya da huzurlu olduğunu anlayabilirler. Bebekler doğuma 2 ay kala annesinin, kucağına bir başka bebeği alarak sevmesine tekmeyle tepki verebilir. Ancak bu tepkinin neden verildiği henüz net olarak bilinmiyor."

Anne karnında mutlu bir dönem geçirmiş bebeğin doğumdan sonra güçlü reflekslere sahip olduğunu kaydeden Çolakoğlu, sıkıntılı hamilelik dönemi geçirmiş annelerin bebeklerinin ise doğumun ardından,çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşma riski taşıyacağını vurguladı.

Çolakoğlu, bebeğin ilerleyen yaşlarda bile anne karnında yaşadıklarının etkisinde kalabileceğini belirterek, "Çocuğun karakteri, doğumdan değil gebelikten itibaren oluşmaya başlar. Bebek henüz anne karnında, annenin psikolojik durumuna göre neşeli, üzüntülüveya içine kapanık bir çocuk kişiliğine bürünür" dedi.
Yayın tarihi: 22.11.2003
1151
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.