Sağlık

Anne sütü niyetine pekmez

Anne sütü niyetine pekmez

Anne sütü olmadığında bebeklere hekim kontrolünde pekmez verilebilir

Bebeğine anne sütü veremeyen aileler üzülmesin. Beslenme uzmanları, anne sütünün olmadığı durumlarda, hekim kontrolünde verilen pekmezin de bebeklerin kalp ve beyin gelişimi için çok yararlı olduğunu söylüyor.

Anne sütü olmadığında bebeklere hekim kontrolünde pekmez verilebileceği bildirildi. Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ramazan Çelebi, içeriğinde organik asitler, mineral maddeler ve vitaminler bulunan pekmezin, sağlıklı yaşam için önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade etti.

Çelebi, 100 gram pekmezde bulunan kalori miktarının 575 gram süte, 150 gram ekmeğe, 195 gram ete eşdeğer olduğunu, pekmezdeki şekerin yüzde 80'i glikoz ve fruktoz halinde bulunduğundan, bebeklerin beslenmesinde pekmezin çok önemli bir role sahip olduğunu vurguladı.

Bebeklik çağında beynin çok hızlı geliştiğini, bu nedenle enerjiye çok fazla ihtiyaç duyduğunu, bebeğe yeterli glikoz verilmediği takdirde ise beyin gelişmesinde duraklama veya yetersizlik görülebildiğini dile getiren Çelebi, "Anne sütü olmadığında, bebeklere hekim kontrolünde pekmez verilebilir'' diye konuştu.

Yayın tarihi: 24.07.2009
1962
dahafazlası
YORUMLAR

bir yetişkin olarak sık sık tüketiyorum pekmezi, özellikle kansızlığa, ve halsizliğe gerçekten çok iyi geliyor, bebeklerde kullanıldığını duymuştum, pekmezi eritip bebeğine içiren anne çok duydum..

anemonsevgi 09.09.2009 20:40:34

Pekmezin faydalı bir besin olduğunu biliyordum ama anne sütü kadar besleyici olduğunu yeni duydum..Ytişkin insanlarıda pekmez yemeye teşvik etmek gerekir diye düşünüyorum

ebrubilgili 13.05.2009 11:42:27
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.