Sağlık

"Anne sütü milyonlarca çocuğu kurtarabilir"

"Anne sütü milyonlarca çocuğu kurtarabilir"

UNICEF, basit koruyucu önlemlerle milyonlarca çocuğun ölümden kurtulabileceğini söyledi ve "Beslenme sağlık hizmetlerinin parçası olmalı" dedi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin herkesin gıda hakkı olduğunu güvence altına almasının üzerinden neredeyse 60 yıl geçmesine rağmen beş yaş altı çocuk ölümlerinin yarısının yetersiz beslenmeden kaynaklanıyor olması kabul edilemez" dedi.

İkili yaklaşım önerisi
16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle bir açıklama yapan örgüt, yetersiz beslenmenin önüne geçmek için koruyucu ve tedavi edici ikili bir yaklaşım önerdi.

UNICEF Direktörü Ann M. Veneman "Beslenme yetersizliğine karşı alınacak basit çözümler milyonlarca çocuğun hayatında ciddi değişime yol açabilir" dedi.

"Bebeklerin erkenden anne sütüyle beslenmeye başlamaları ve bunun en az altı ay süreyle devamının sağlanması her yıl beş yaşın altında 1 milyon çocuğu ölümden kurtarabilir."

Zenginleştirilmiş besinler
Dahası, altı aylık bebeklere besin değeri yüksek, güçlendirilmiş ek besinlerin sağlanması çocuk ölüm oranını yüzde 6 daha aşağıya çekebilir.

Örgüt, akut beslenme yetersizliği çeken ve tıbbi rahatsızlığı bulunmayan çocukların tahminen dörtte üçünün kullanıma hazır, güçlendirilmiş besinlerin hane halkının kullanımına sokulmasıyla evde tedavi edilebileceğini söyledi.

Bu konu önemli
Veneman, "Anne ve çocuklar için sağlıklı beslenme sağlıklı bir yaşam ve öğrenim için vazgeçilmez önemde. Beslenme, ulusal sağlık sistemlerinin ana konularından biri haline gelmeli" dedi.

Türkiye İstatistik Enstitüsü'nün (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de gelir dağılımındaki eşitsizlik artarken 2005'te 623 bin kişi açlık sınırının altında yaşıyordu. Aynı yıl gıda ve gıda dışı yoksulluk yaşayan insan sayısı da 14 milyon 681 bindi.

Bebek ölüm Batı'da binde 22; Doğu'da binde 41. Beş yaş altı ölüm oranı Batı'da binde 30; Doğu'da binde 49.

BİA Haber Merkezi
Yayın tarihi: 31.10.2007
773
dahafazlası

sut

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.