Sağlık

Anne adaylarını rahatlatacak test

Anne adaylarını rahatlatacak test

Genetik hastalıkların anne karnında öğrenilmesine olanak sağlayan ve amniyosentezden daha güvenli bir doğum öncesi genetik test yöntemi bulundu.

Güncellenme tarihi:
Daha güvenli bir yöntem ABD'de yapılan bir araştırma sonucu, başta Down Sendromu olmak üzere genetik hastalıkların anne karnında öğrenilmesine olanak sağlayan ve amniyosentezden daha güvenli bir doğum öncesi genetik test yöntemi bulundu. Yüreğinize su serpecek bir yöntem ABD'de Stanford Üniversitesi'yle Howard Hughes Tıp Enstitüsü araştırmacıları anne adaylarını rahatlacak yeni bir yöntem buldu. Başta Down Sendromu (Trizomi 21) olmak üzere genetik hastalıkların anne karnında öğrenilmesine olanak sağlayan amniyosentezden daha güvenli bir doğum öncesi genetik test. Kan örneği yeterli Bu yöntemde anne karnından alınan kan örneği, bebekteki anomalinin ortaya çıkarılmasına yeterli oluyor. Şimdiye kadar hamile kadınlar bebeklerinde bir anomali olup olmadığını öğrenmek için hamileliklerini riske sokuyorlardı. Amniyosentez başta, mevcut doğum öncesi testleri rahime bir iğne sokularak yapılıyordu, bu yöntemler de yüzde 50 oranında düşük tehlikesi oluşturuyordu. Kolay doğum için... Bebek bakımında nelere dikkat edilmeli? İzleyin! Video sayfasına gitmek için tıklayın!
Yayın tarihi: 13.11.2008
1434
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.