Sağlık

"Alo Bağımlılık Hattı" umut saçıyor..

"Alo Bağımlılık Hattı" umut saçıyor..

EÜ Psikiyatri Anabilim Dalı'nın telefon hattına bir yılda 700 bağımlı başvurdu. Uyuşturucu, alkol, sigara, uçucu madde, kumar, hatta aşk bağımlıları bile hekimlerden yardım istiyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Coşkunol, Alo Bağımlılık telefon hattına bir yılda 700 bağımlı ya da yakınının başvurduğunu alkol, uyuşturucu, sigara, uçucu madde, kumar yanında yaşadığı umutsuz aşkın etkisinden kurtulamayan ilişki bağımlılarının da yardım istediğini bildirdi.

+90 232- 373 85 85 numaralı telefon, Alo Bağımlılık Hattı olarak 15 aydır hizmet vermekte. Hergün 08.00-17.00 saatleri arasında telefonda canlı bağlantı sağlandığını bu saatlerin dışında ise telesekreter devreye giriyor. Telesekretere bırakılan numara ve notlar mutlaka değerlendiriliyor. Yetkililer, başvuruların çoğunun İzmir'den yapıldığını, bunun yanında İstanbul, Gaziantep, Adana ve yurtdışından da 5-6 arama olduğunu belirtiyor.

Hattı genellikle bağımlıların yakınlarının aradığını söyleyen Coşkunol, arayan bağımlıların ise kullandıkları maddenin etkisi içinde aradıklarını ve kurtulmak için yardım talep ettiklerini anlatıyor. Maddenin etkisi geçince bu kişilerle yeniden görüşüldüğünü kaydeden Coşkunol, bağımlıların bazılarının vazgeçtiğini, bazısınınsa gerçekten kurtulmak için çaba harcadığını belirtiyor.

Hatta en çok kadınlar başvuruyor. Kadınlar eşleri ya da yakınları için de arıyor, zira birçoğu hekime böyle bir şikayetle gitmekten çevre baskısı nedeniyle utanıyor, ya da çekiniyor. Başvuruların yarısını alkol bağımlıları oluştururken, en çok sorulan soru sigarayla ilgili oluyor.

Aşk da bir bağımlılık
Alo Bağımlılık Hattı'na başvurular arasında 10'a yakın ilişki bağımlısı da bulunduğunu anlatan Coşkunol, bu şikayetlerin de ciddi olarak ele alındığını ve değerlendirildiğini söyledi. Coşkunol, ilişki bağımlılığının da uyuşturucu, alkol ya da diğer madde bağımlılıkları gibi insana zarar verebilecek hale geldiği durumların görüldüğünü kaydetti. Kişinin umutsuz aşk, karşılıksız aşk, terk edilme ya da ilişkinin bağımlılık yaratması halinde kıskançlık krizleri ve benzer psikiyatrik sıkıntılar yaşayabileceğini belirten Coşkunol, "Bu kişilerin de durumunun ciddiyetine göre tedavisi için psikiyatristlere yönlendiriyoruz. Tedavisi yapılmazsa bu bağımlılıkta sonuç çoğu zaman intihar gibi olaylarla sonuçlanabiliyor" diye konuştu.
Yayın tarihi: 12.09.2001
4569
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.