Sağlık

Alerji için duş alın!

Alerji için duş alın!

Burunda tıkanıklık, kaşıntı ve gözlerde yanma şikayetleriniz varsa sizde de bahar alerjisi olma ihtimali yüksek!

Bahar aylarıyla birlikte polen dönemi ve alerji mevsimi de başladı. Burunda tıkanıklık, kaşıntı ve gözlerde yanma şikayetleriniz varsa sizde de bahar alerjisi olma ihtimali yüksek!

Polen mevsimi erken başladı
Selçuk Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Alerjik Hastalıklar Ana Bilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Faruk Özer, bu yıl havaların daha ılıman seyretmesi nedeniyle bitkilerin polen yayma döneminin de erken başladığını belirterek, şu önerilerde bulunuyor:

Zorunlu değilseniz evden çıkmayın
"Polen alerjisi belirtileri görülen kişiler; açık havada uzun süre bulunmamalı, özellikle polen miktarının yoğun olduğu sabahtan öğleye kadarki zaman dilimi içinde zorunlu olmayan hallerde dışarı çıkmamalı. Polenlerin etkisini en aza indirmek için alerji belirtileri görülenler, eve gidince duş alıp elbiselerini değiştirebilir. Ayrıca polenden etkilenenler bu dönemde evi havalandırmak amacıyla pencereleri fazla açmamalı. Ev ve işyerlerinde ise polen filtreli klimalar kullanılabilir."
Yayın tarihi: 02.05.2007
1043
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.