Mahmure

Sağlık

Kadın Sağlığı

Aktif ve sağlıklı bir cinsel yaşam için spor yapın

Aktif ve sağlıklı bir cinsel yaşam için spor yapın

Cinsel yaşantınızda soğuk rüzgârlar mı esiyor? Şikâyetinizin altında yatan neden, stres ya da yorgunluk olabilir!

Vücudunuza bakmaktan hoşlanmazken cinsel yaşamdan keyif almamanız da gayet doğal. Oysa, "fit" olma duygusunun yarattığı, kendine özen gösterme, vücuduyla barışık olma ve özgüven duygusundaki artış da, cinsel yaşama hareket getirebiliyor.
Acıbadem Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Şennur Zorer'e göre; kendini daha çekici ve güzel hisseden kişi, vücuduyla barışık oluyor, utangaçlığını ya da korkularını bir kenara bırakarak cinsel yaşamda daha aktif bir rol üstleniyor. O halde, zaman kaybetmeden vücudunuzu yeniden formuna kavuşturmak için düzenli olarak spor yapmaya başlayın.

Mutluluk hormonları devrede!

Modern çağın yarattığı stres dolu ortam, özellikle şehirde yaşayan insanlarda cinsel fonksiyon bozukluğunun daha sık görülmesine yol açıyor. Spor yaparken vücuttaki çeşitli stres hormonlarının üretimi yavaşlıyor... Yapılan araştırmalara göre, düzenli spor yaşamı olan kişilerle, düzenli spor yapmayan kişiler arasında cinsel performans ve cinsel tatmin açısından oldukça büyük farklılıklar var.

Ereksiyonun kalitesini artırıyor

Diyabet, kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi genel sağlığı bozan her türlü etken, dolaylı ya da doğrudan cinsel sağlığı da olumsuz yönde etkiliyor. Kandaki yağ ve kolestrol değerleri yükselince damar sertliği gelişebiliyor. Bu sorunun etkisi altında kalan erkeklerde sertleşme sorunu, yani ereksiyon bozukluğu en sık görülen problemi oluşturuyor. Spor, vücutta doku kanlanmasını ve oksijen alımını artırarak ereksiyon kalitesine katkıda bulunuyor.

Cinsel yaşantının başarılı olması, öncelikle fiziksel ve ruhsal bütünlük, özgüvenin bulunması ve hormonal seviyenin normal değerlerde olmasıyla paralellik gösterir. Bu seviyeyi düzenli.
Sağlıklı bir cinsel yaşam için herkesin kolaylıkla uygulayabileceği en etkili egzersiz türü ise; hızlı ve tempolu bir şekilde yürümek

Kadınlara özel egzersizler

Sırt üstü uzanıp, dizlerinizi bükün. Ellerinizi mide kasının üzerine yerleştirin. Kasın sertleşmesini hissederken kalçanızı kaldırarak pelvik kaslarınızı kasılı tutun ve gevşeyin. Bu pozisyondayken ellerinizi göğüs üstünde kavuşturun. Başınızı ve omuzlarınızı dizlerinize yaklaştıracak şekilde kaldırın, karın kaslarının sertleştiğini hissedin ve sonra gevşeyin.. Egzersize günde birkaç kez 5 dakika süreyle en az 3 ay devam edin.
(formsante)
608
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.