Sağlık

Ah bir uyusam!

Ah bir uyusam!

Çoğu kişiyi etkileyen uykusuzluk, tedavi olunmazsa büyük sorunlara neden olabiliyor.

Alman Hastanesi Nöroloji uzmanlarından Dr. Aydan Sarp, uykusuzluğu 'uykuya dalma, uykuyu sürdürme ve sonlandırmaya ilişkin bozukluklara bağlı olarak uykunun dinlendirici olmaması' olarak tanımladı.

Uykusuzluğun pek çok soruna yol açabileceğini belirten Uzm. Dr. Sarp, "uykusuzluk, ertesi güne dinç başlayamama, gün boyu süren yorgunluk, unutkanlık, yapılan işe dikkatini verememe, verimliliğin azalması, sinirlilik hatta depresyona bile neden olabilir" dedi.

Uzm. Dr. Aydan Sarp, uykusuzluğun çok sayıda nedeninin bulunduğunu anlattı:

"Strese duyarlılık ve psikiyatrik sorunlar uykusuzluğun ana nedenleri arasındadır. Fazla miktarda ve akşam saatlerinde çay, kahve, kolalı içecekler tüketilmesi ile alkol kullanımı da uykusuzluğa neden olur.

Vardiyalı çalışma, uykuya dalamamanın alışkanlık halini alması, uyku haplarının uzun süre kullanılıp sonra aniden kesilmesi, yatak odasının gürültülü ve aydınlık olması ile uykuda solunum bozuklukları, huzursuz bacak sendromu ve ağrılı hastalıklar da uykusuzluk yapan başlıca sorunlardır."

Uzm. Dr. Aydan Sarp, bir aydan fazla süren uykusuzluk ve gündüz uyanık olunması gereken saatlerde kişinin kendisini yeterince dinç hissetmemesi durumunda doktora başvurulması gerektiğini anlattı:

"Doktor ayrıntılı bir görüşme ile uykusuzluğun nedenini çoğu kez ortaya çıkarır ve yardımcı olur.

Bazı durumlarda ise uyku bozuklukları doktoru ile görüşmek ve uyku laboratuvarında uykunun incelenmesi de gerekli olabilir.

Uykusuzluğun nedeni ortaya çıkarılmamışsa, doktora danışılmadan uyku haplarının kullanılması yarardan çok zarar verir."

Uzm. Dr. Aydan Sarp, iyi bir uyku için yapılması gerekenleri de tavsiye etti:

- Yatağınızı yalnızca uyumak ve cinsel ilişki için kullanmaya çalışın.

- Yatak odanızı çalışma odanız gibi ya da televizyon izlemek için kullanmayın.

- Eğer yatağa girdiğinizde gündelik üzüntüler ve sıkıntılar aklınızı kurcalıyor, elinizde olmadan düşünmeye başlıyorsanız, kendinize başka bir 'üzülme saati' ayırın.

- Akşam yemeğinden sonra yarım saat kadar problemlerinizi ve ulaşabildiğiniz çözümleri yazarak düşünün, sorunları yatma saatine taşımayın.

- Yatağa yattığınızda 10-15 dakikada uyuyamamışsanız uykunuz tekrar gelene dek başka bir odaya gidin televizyon izleyin veya bir şeyler okuyun.

- Yatakta uyumak için geçirdiğiniz zamanı azaltın.

- Doktorunuz uykusuzluğunuza neden olacak herhangi bir hastalık bulamadıysa, daha az uyku size yettiği halde daha uzun uyumanızın gerekli olduğunu düşünerek uyumaya çalışıp kendinizi yormayın.
Yayın tarihi: 31.08.2005
852
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.