Sağlık

Ağız sağlığınızın üç silahşörü

Ağız sağlığınızın üç silahşörü

Ağız bakımında olmazsa olmaz üçlü diş fırçası, macun ve dişipi. En uygun hijyene ulaşmak için bu üçlü kombinasyonun sinerjisi zorunlu.

Birisini öne çıkarmak gerekirse, kullanım pratikliği ve mekanik temizliğin önemi açısından diş fırçası bir adım önde. Dişlerin üzerindeki bakteri plağının kaldırılması, yapışkan ve tükürükle temizlenemeyen yiyecek artıklarının uzaklaştırılması, dişetlerini fırçalayarak masaj yapma fırçanın önemli görev ve işlevleri.

Diş macunu kullanmak şart mı?

Diş macunlarının yapısında mekanik temizleyiciler, köpük sağlayıcılar (küçük yiyecek artıklarının uzaklaştırılması için), koku ve tat maddeleri, koruyucular ve bazı özel maddeler var. Burada koruyucu diş hekimliği açısından önemli olan özel maddelerdir. Çürük durdurucular, asit nötralize ediciler, dezenfektanlar, beyazlatıcılar, diştaşları oluşumunu önleyiciler bu maddelerdendir. Bu etkilerden faydalanabilmek için diş macunları kullanılmalı. Macunlu ve macunsuz fırçalama ile çürük sıklığında yaklaşık yüzde 50 oranında fark ortaya çıkıyor.

Diş ipi, arayüz fırçası nedir? Ne işe yarar?

Yapılan tüm araştırmalar diş fırçalarının arayüzeylerde bulunan bakteri plağını uzaklaştıramadığını gösteriyor. Bu amaçla geliştirilen iki araç, ip ve arayüz fırçasıdır. Diş ipini kontakt yüzeyleri çok sıkı olanlar kullanır. Arayüz fırçası, dişler arası bölgenin geniş olduğu ağızlarda ve köprü altlarının temizlenmesinde kullanılır. Bir tel üzerine ışınsal dizilmiş kıllardan oluşmuştur, kürdana benzer şekilde kullanılırlar.

Mutlaka kullanılmalı mı?

Yukarıda belirtildiği gibi ideal ağız bakımı için kullanılmaları zorunludur. Diş çürüklerinin büyük miktarı arayüzeylerden başlamaktadır. Dişeti iltihabı sıklıkla dişarası bölgeden ilerlemektedir. Bu kritik bölgenin temizliğine önem vermeliyiz. Temizlenemeyen gıda artıkları 48 saat içinde bakteri plağı oluştururlar. 1 hafta sonra da plak, tehlikeli olan diştaşına dönüşür. Bir sonraki adım ise dişeti iltihabı ile çene kemiğindeki erimedir. İdeali her öğünden sonra kullanmaktır. Fakat en azından tükürük akış hızının yavaşladığı, ağız kapalı iken oluşan oksijensiz ortamda üreyen bakterilerin çoğaldığı geceye hazırlık için yatmadan önce mutlaka kullanmalıyız.

Diş temizliği bebeklikte başlar

İlk süt dişleri yaklaşık 6 aylıkken yerlerini alırlar. Bu dönemde anne bir tülbent ya da gazlı bezle sabah ve gece beslenmesi sonrası dişleri silmelidir. 1-2 yaş arası macunsuz olarak sabah ve gece yatmadan fırça yapılmalı. 2-6 yaş arası florürlü diş macunu ile günde 2 kez fırçalamalı. 6 yaş sonrası fırçalama ile dişipi kullanmaya başlanmalıdır. Ebeveynler kişisel ağız bakımlarını çocuklarıyla beraber yaparak onlara örnek olmalı, onları bu şekilde teşvik etmelidir.

Hazırlayan: Mesude Erşan - Hürriyet
Yayın tarihi: 19.06.2006
921
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.