Sağlık

Ağız kokusuna son!

Ağız kokusuna son!

Ağız kokusu gerçekten rahatsız edici bir durumdur. Ağız kokusunun birçok sebebi olabilir. Bundan kurtulmak sanıldığı kadar zor değil.

Ağız kokusunun çeşitli sebepleri vardır. %90 oranda ağız içi kaynaklıdır. Diğer sebep ise mide, bağırsak, diyabet yahut üst solunum yolu rahatsızlıklarıdır. Çocuklarda bağırsak parazitlerine bağlı daha çok sabahleyin gözüken ağız kokusu meydana gelebilir.

Ağız içi kokusunun sebepleri

1- Kokulu yiyecekler,

2- Diş çürüğü,

3- Diş eti-kemik dokusu hastalıkları,

4- Sürekli ağız kuruluğu,

5- Sigara kullanma,

6- Ağzın kötü bakımı.

Yemeklerden sonra neden ağzımız kokar?

Yenilen gıdalar solunumu etkiler; özellikle soğan, sarmısak gibi yiyecekler kan dolaşımına geçerler. Oradan da akciğerlere transfer edilip nefesle dışarı atılır. Diş fırçalama, diş ipi kullanımı, ağız gargaraları ve sakız çiğneme, kokuyu sadece geçici olarak maskeler.

Düzenli ağız bakımı olmazsa, gıda artıkları dişler arasında, dilin ve dişetlerinin üstünde birikerek ağızda kalır; belli bir süre sonra kokuya sebep olur. Protezlerin de iyi temizlenememesi kötü kokuya sebep olabilir. Diş eti ve çevre kemik dokusu sağlığı bozukluğunun da en önemli habercisi, kötü ağız kokusudur.
Yayın tarihi: 14.08.2006
982
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.