Sağlık

Aft'ı Önlemenin 5 Yolu

Aft'ı Önlemenin 5 Yolu

Eğer sık tekrarlayan aftlardan şikâyetçiyseniz aşağıdaki öneriler işinize yarayabilir:

Güncellenme tarihi:

Aft: Ağız İçerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta , farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun beyaz  renkli ve oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır.

Aft'ın oluşmasını engellemek için yapmamız gerekenler:

1- B vitaminden zengin yiyecekler tüketin ve özellikle B12 vitamininizin düşük olup olmadığını araştırın. Eğer varsa B12 desteklerinden istifade edin. Demirinizi kontrol ettirin. Eğer yetersizse doktorunuzla konuşun.2- Süt ve süt ürünlerine üç ay ara verin. Çoğu kez tekrarlayan aftlarla süt ürünlerine bağlı alerji arasında bir bağlantı olabiliyor. Kısacası üç ay süre ile süt, ayran içmeyin, peynir, yoğurt yemeyin.

3- Sakız çiğnemeyin. Özellikle yapay tatlandırıcı içeren diyet sakızlara elinizi bile sürmeyin. Yapay tatlandırıcıların kullanıldığı diyet içeceklerden uzak durun. Özellikle gazlı içecekleri ağzınıza bile sürmeyin.4- Kahve ve çikolatanın da afta yol açabileceğini düşündüren bulgular var. Bunları sık tüketiyorsanız dikkat edin!

5- Bazı çalışmalar gluten ihtiva eden yiyeceklerin de bazı kişilerde tekrarlayan aft ataklarına sebep olabileceğini göstermiştir. Bu nedenle bir iki aylık glütensiz beslenme modeli işinize yarayabilir. Bunun için buğday, çavdar, arpa unu içeren yiyeceklerden uzak durmayı deneyin.

Yayın tarihi: 13.11.2013
9443
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.