Sağlık

AIDS'li sayısı 38 milyona ulaştı

AIDS'li sayısı 38 milyona ulaştı

2003 yılında dünyada AIDS hastalığı rekor kırdı. Geçen yıl 4.8 milyon kişiye HIV bulaştı. Böylece 2003 yılı, HIV'in en hızlı yayıldığı yıl oldu.

IMMUN yetersizliği hastalığı olarak bilinen AIDS hastası ya da hastalığa neden olan HIV taşıyıcılarının sayısı 2003 yılı itibariyle dünya genelinde 37.8 milyon kişiye ulaştı. Geçen yıl aynı hastalıktan 2.9 milyon kişi hayatını kaybetti. Rapora göre, hastalığın ilk belirlendiği 1981 yılından bu yana 20 milyon kişi öldü.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, 230 sayfalık belgenin önsözünde, 'Salgın, topluma yönelik tehdidini azaltma belirtisi göstermiyor. AIDS krizi Afrika'da giderek derinleşirken, Asya ve Doğu Avrupa'da da alarm verici bir hıza ulaşıyor' diyerek tüm dünyanın sözkonusu hastalığın tehditinde olduğuna işaret etti.

20 BİN BİLİMADAMI

11-16 Temmuz tarihlerinde Bangkok'ta yapılacak olan ve 20 bin bilimadamı, politikacı ve eylemciyi bir araya getirmesi beklenen Uluslararası AIDS Konferansı öncesinde yayınlanan raporda, AIDS/HIV hastalarının 25 milyonluk bir bölümünün Afrika'da Sahra Çölü'nün güneyinde kalan bölgelerde yaşadığı kaydedildi.

Raporda, AIDS'in, Güney Afrika'da 62 olan ortalama yaşam süresini 49'a düşürdüğü ve 12 milyon çocuğun yetim ya da öksüz kaldığı da vurgulanıyor.

Raporu hazırlayan ekibin başkanı Peter Piot, geçen yıl AIDS ile mücadele için 4.7 milyar dolar harcandığını, ancak bunun ihtiyacın sadece yarısını karşıladığını belirtti.
Yayın tarihi: 07.07.2004
762
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.