Sağlık

AIDS'e karşı vajinal jel denemesi

AIDS'e karşı vajinal jel denemesi

AIDS hastalığına yol açan HIV'e karşı kadınların korunması için geliştirilen vajinal jelin denenmesine Afrika'da başlandı.

'PRO 2000' adı verilen jelin denenmesine Güney Afrika, Uganda, Tanzanya ve Zambiya'dan 10 bin kadar kadının katılması bekleniyor.

Cinsel ilişki sırasında HIV'in hücrelere geçmesini önleyecek fiziksel bir bariyer oluşturacağı düşünülen jel, olası ciddi yan etkilerini belirlemek amacıyla ilk aşamada az sayıda kadın üzerinde denenecek.

Bir yıl kullanacaklar

Denemenin üç, dört yıl süreceği belirtiliyor. Kadınların bir bölümüne jel, bir bölümüne de plasebo verilerek, bunları bir yıl süreyle kullanmaları istenecek.

Başlatılan denemenin, bir vajinal jel için şimdiye kadar yapılan en geniş kapsamlı deneme olacağı belirtiliyor.

40 milyon kişiyi etkiliyor

AIDS, dünyada ilk olarak 1983 yılında baş gösterdi. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın hazırladığı 'AIDS Epidemic Update 2004' raporunda yer alan 2004 yılı sonu verilerine göre, dünyada 39.4 milyon AIDS'li çocuk ve yetişkin yaşıyor.

2004 yılı sonu verilerine göre, dünyada AIDS'i yeni kapmış 4.9 milyon çocuk ve yetişkin bulunuyor. Aynı yıl dünyada, toplam 3.1 milyon çocuk ve yetişkin, hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

Türkiye'de bin 802 hasta var

Türkiye'de ise Sağlık Bakanlığı'nın haziran ayı sonu verilerine göre bin 802 kayıtlı AIDS hastası bulunuyor. Son verilerle birlikte, 2003 başında bin 712 olarak belirlenen AIDS hastası sayısına altı ayda 20 yeni vaka ve 70 yeni taşıyıcı eklendi.

1985 yılında bir AIDS hastası bulunan Türkiye'de 19 yılda bu rakama ulaşıldı. Bin 802 AIDS hastasının bin 240'ı erkek, 562'si ise kadın.
Yayın tarihi: 03.11.2005
848
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.