Sağlık

AIDS'e çare bulundu mu?

AIDS'e çare bulundu mu?

Organizma tarafından doğal olarak üretilen bir proteinin AIDS virüsünün yayılımını yavaşlattığı belirlendi.

ABD'de yapılan bir araştırmada, organizma tarafından doğal olarak üretilen bir proteinin, AIDS virüsünün enfeksiyonu sırasında bağışıklık sisteminin hücrelerinin imha olmasını engellediği ve enfeksiyonun hasara uğrattığı hücrelerin yeniden oluşmasına yardımcı olabileceği belirlendi.

Amerikan Ulusal Enfeksiyonlu Hastalıklar ve Alerji Enstitüsü (NIAID) araştırmacıları, AİDS virüsünün bağışıklı hücreleri 'limfosit-T'nin içine gizlenerek organizmanın savunma sistemine saldırdığını belirttiler.

Toplu hücresel intihar
Araştırmalarını, ABD Bilimler Akademisinin 5 şubat sayısında yayımlayan bilim insanları, enfeksiyonun gelişiminin sonunda limfosit-T hücrelerinin kendi kendilerini imha ederek, 'apoptoz' adı verilen ve hala enfekte olmayan hücrelere yayılan bir 'toplu hücresel intihara' neden olduklarını kaydettiler.

Deneyler olumlu sonuç verdi
Bilim insanları, bağışıklık sistemi hücrelerinin kendi kendilerini imha etmesini engellemek için, değişik safhalarda AIDS hastası olan 24 denekten alınan kan örneklerindeki 'interleukin 2' (IL-7) adı verilen proteinin rolünü test ettiler.

Bu deneyler sırasında, IL-7 proteinine yüksek oranda başvurularak, bir tür tedavi uygulandı. Bu uygulamaya tabi tutulan hastaların kanında apoptoz seviyesinin düştüğü ve moleküllerin enfekte olmasını belirleyen unsurların azaldığı gözlendi. Böylece bağışıklık sisteminin de güçlendiği tespit edildi.
Yayın tarihi: 18.03.2007
992
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.