Sağlık

AIDS virüsü hapsedildi

AIDS virüsü hapsedildi

Vajinada doğal olarak bulunan bakterilerin genetik yapısı değiştirilerek, HI-virüsünün mükoza zarına geçmesi engellendi.

PNAS dergisinde yayımlanan haberde, HIV'in en sık heteroseksüel cinsel ilişkiden bulaştığı hatırlatılarak, virüsün vajinal sıvıdan kana geçişi kolay olduğu için, özellikle kadınların tehlikede olduğu belirtildi. Stanford, New York, Pittsburgh ve Palo Alto üniversitelerinde görevli bilim adamları, vajinal florada bulunan "laktobasil jensenii" bakterisinin genetik yapısını değiştirerek, ek olarak belirli proteinleri üretmesini sağladılar. Bu proteinlerin HI-virüsünü bağladığını ve vajinada tuttuğunu ifade eden bilim adamları, böylece doğal savunma mekanizmasının virüse karşı daha etkili mücadele edebildiğini belirttiler.

Bilim adamları, henüz klinik deneyler yapılmamasına rağmen, AIDS hastalığının yayılmasını önleyecek çok önemli bir adım attıkları görüşünde. Genetik olarak değiştirilmiş bakterilerin kendiliğinden çoğaldığına ve zamanla bütün vajinal florada yer aldığına dikkat çeken bilim adamları, böylece yan etkisiz, önemli ve etkili bir koruma duvarının oluştuğunu söylediler.
Yayın tarihi: 11.09.2003
884
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.