Sağlık

AIDS vakalarında artış

AIDS vakalarında artış

Hastane kayıtlarına göre, AIDS vakalarında 2000-2005 yılları arasında yüzde 100'lük artış oldu.

İstanbul'un Cankurtaran Semti'ndeki Deri ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi'ne polis tarafından her gün çok sayıda fuhuş yapan kadın bu hastaneye getirilirken, testleri, teşhis ve muayeneleri burada yapılıyor.

İstanbul ve çevre illerde fuhuş yaptıkları gerekçesiyle her yıl 12 bine yakın kadın bu hastaneye getiriliyor. Başta cinsel yolla bulaşan hastalıklar olmak üzere çok sayıda bulaşıcı hastalık konusunda teşhis ve tedavi yapan Türkiye'nin en önemli referans hastanesi konumundaki Deri ve Zührime Hastalıklar Hastanesi'nde yeterli hemşire veya doktor bulunmuyor.

Yıllardan bu yana az sayıda personelle hizmet sunmaya çalıştıklarını belirten Başhekim Doç. Dr. Nezihe Dirlik Baltalı, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediğini standart kadronun bile altında iş yaptıklarını söyledi. Doç.Dr. Baltalı, "Normal işleyişimizi yapmamız için bu kadro yeterli değil. Devlet Memuru Yasası'na göre, her gece en az 2 hekimin nöbete kalması gerekiyor. Ama bizde bu pek mümkün olmuyor. Şimdi bayram tatili geliyor, ne yapacağımızı düşünüyoruz. Bize her zaman hasta geliyor" diye konuştu.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi'ne 1992 yılında Sağlık Bakanlığı'nca AIDS konusunda 'tek doğrulama merkezi unvanı' verildi. Türkiye'nin her yanındaki hastane ve kan merkezlerinden alınan şüpheli kanlar buraya gönderiliyor. Hastanede yapılan 'Western Blot' adlı testle kişilerin AIDS olup- olmadığı anlaşılıyor. Bu test sadece Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi'nde yapılıyor. Hastane, az ve yetersiz personele rağmen Türkiye'nin önemli bir yükünü kaldırıyor.

AIDS vakaları arttı

Hastane kayıtlarına göre, AIDS vakalarında 2000-2005 yılları arasında yüzde 100'lük artış olduğu 2000 yılında Türkiye genelinde 55 AIDS'li hasta tespit edilirken bu sayı günümüzde 110'u buldu. AIDS tespit edilen kadınların yine yüzde 98'i de yabancı uyruklu.

Başhekim Doç. Dr. Nezihe Dirlik Baltalı, yıllara bakılınca rakamlarda artış olduğunu vurgulayarak herkesin bu konuda dikkatli olmasını istedi. Güvenlik güçlerinin getirdiği kadınların sayısında da yüzde 100'lük artışa ulaşıldığını belirten Doç. Dr. Dirlik Baltalı, "Doğu Bloğu ülkelerinden gelen kadınların sayısı daha fazla. AIDS'e karşı herkesin çok dikkatli olması gerekir" dedi.

Hastane kayıtlarına göre, Türkiye'de fuhuş yaptıkları gerekçesiyle haklarında işlem yapılan kadınların büyük bölümü Azerbaycan, Özbekistan, Moldovya, Bulgaristan, Ukrayna, Kırgızistan ve Romanya uyruklu.
Yayın tarihi: 23.12.2005
892
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.