Sağlık

AIDS kampanyaları işe yarıyor

AIDS kampanyaları işe yarıyor

Birleşmiş Milletler'e göre, ilk görüldüğü günden bu yana tam 25 yıl geçen ve toplam 25 milyon kişinin yaşamını yitirdiği AIDS hastalığıyla ilgili kampanyalar işe yarıyor.

BM'nin raporuna göre, bazı ülkelerde virüsün yayılma hızı hala yüksek olsa da dünya genelinde son 25 yıldır ilk kez, artış hızlanan bir grafik çizmiyor.

Dünyada hala 38 milyon 600 bin kişi AIDS hastası, on milyonlarca insan ise hastalıkla yaşadığından habersiz.

Raporda, 126 ülkenin AIDS'le mücadele yöntemleri incelendi ve hastalığın yayılma hızının sabitlendiği ortaya çıktı.

Bazı ülkelerde virüsün yayılma hızı hala yüksek olsa da dünya genelinde son 25 yıldır ilk kez, artış hızlanan bir grafik çizmiyor.

Yetkililer bunu yürütülen kampanyaların başarısına bağlıyor.

Tüm çabalara rağmen hastalığın hala en fazla etkilediği bölgeler Orta ve Güney Afrika.

Dünya genelinde HIV virüsü taşıyanların üçte ikisi Afrikalı. Güney Afrika ise hala HIV taşıyan nüfusun oranca en yüksek olduğu ülke.

Hindistan'da hızlı yayılıyor

HIV özellikle Hindistan'da hızlı yayılıyor. Asya kıtası genelindeki HIV vakalarının üçte ikisi bu ülkede.

Hindistan ilk kez sayısal olarak en fazla HIV vakası listesinde Güney Afrika'yı geride bıraktı ancak nüfusa oranlandığında Afrika ülkeleri hala açık farkla önde.

Başta Rusya olmak üzere eski Sovyet cumhuriyetlerinde de HIV taşıyanların sayısının 10 yıldan az sürede 20 kat arttığı belirtiliyor.

Belarus ve Ukrayna durumuna dikkat çekilen bölge ülkeleri arasında.

Günümüzde yarısı kadın 38 milyon 600 bin kişi hastalığa yol açan HIV virüsü ile yaşıyor. Tahminler milyonlarca kişinin de hastalıktan habersiz olduğunu ya da hastalığı gizlediği yönünde.

2005 yılı içinde virüs 4 milyonu aşkın kişiye daha bulaştı.

AIDS ve AIDS'le bağlantılı hastalıklar ise aynı sürede 2 milyon 800 bin kişinin ölümüne yol açtı.

Hastalığın yayılmasını önlemede karşılaşılan en büyük sorunlardan biri ise yaklaşımlar.

Rapor, gençlerin ve çocukların hastalıktan etkilenme oranının hızla arttığı, ancak bu kesimi korumaya yönelik faaliyetlerin ihtiyacı karşılamadığı uyarısına yer veriyor.

Bundaki en büyük etken ise eşcinselliğin ve evlilik dışı ilişkilerin pek çok toplumda kişinin çevresinden dışlanmasına sebep olması.
Yayın tarihi: 02.06.2006
945
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.