Sağlık

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda adet sancısının büyük ölçüde azaldığı görüldü…

Güncellenme tarihi:

Doğum kontrol hapları isminden de anlaşılacağı üzere adet sancısı için değil doğum kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılıyor. Gothenburg Üniversitesi Sahlgrenska Akademisi’nden araştırmacılar 1981, 1991 ve 2001’de olmak üzere yüzlerce 19 yaşındaki genç kızı araştırmaya dahil etti.

İlk kez araştırmaya tabi tutulduklarından 5 yıl sonra, değişiklik olup olmadığını tespit etmek maksadıyla kadınlar tekrar incelendi. Araştırmacılardan Dr. Ingela Lindh, “ Kişinin doğum kontrol hapı kullanmasına bağlı olarak adet sancısı şikayetinde büyük değişiklik yaşandığını gözlemledik,” diyor.

BBC'de yayınlanan habere göre, doğum kontrol hapını kullanmanın kesin olarak adet sancısına iyi geldiğini söylemek mümkün olmasa da, araştırmadaki hapı alan her 3 kadından birinde ağrı düzeyinin “aşırı”dan “orta”ya düştüğü kaydedildi.

Dr. Lindh, “Ağrılı adet dönemi genellikle genç kadınlarda daha çok görülür. Bu ağrıları göz ardı etmemek gerekir çünkü kişinin yaşantısı ve psikolojisi üzerinde büyük etkilere sahiptir. Adet sancısı dediğimiz durum, kadınların günlük yaşamlarını, ilişkilerini ve morallerini etkilemektedir,” diyor.

ABD’de adet sancısına bağlı olarak yılda 600 saat çalışma kaybı olduğu belirtiliyor. Ancak doğum kontrol haplarının doktor kontrolü dışında kullanılmaması gerekiyor.

Yayın tarihi: 16.08.2013
12031
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.