Sağlık

Adet ağrıları yaşamınızı kabusa çevirmesin

Adet ağrıları yaşamınızı kabusa çevirmesin

Adet dönemi, kadınlar için pek beklenen ve özlenen bir süreç değildir. Bir de bu döneme "ağrı" eşlik ettiğinde adeta eziyet dolu günler başlar. Adet ağrısı yüzünden kadının çalışma hayatı, spor yaşamı, psikolojisi, hatta evliliği olumsuz etkilenir; ciddi yaralar alabilir.

Doğurgan yaştaki her 100 kadından 30'unun adet döneminde ağrıyla savaştığını biliyor muydunuz? Tıpta 'dismenore' olarak tanımlanan bu jinekolojik sorunu ele alan Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Şefi Doç. Dr. Ferit Saraçoğlu ve ekibinin, hastanedeki sağlık personeli üzerinde yaptığı çalışma, dismenore tedavisinde rofekoksib etken maddeli ilacın etkili bir çözüm olduğunu ortaya koydu.

Hastalar, rofekoksibin dismenore ağrısına karşı 'çok etkili' olduğunu belirttiler. Bir kadın olarak dismenoreyi hayatınızdan çıkarmak için bilimsel önerilere kulak vermeniz gerekiyor.

Dismenore Hakkında 'Doğru Bilinen Yanlışlar'!

1. Dismenore, psikolojik bir sorundur. YANLIŞ

Yıllarca dismenorenin psikolojik bir sorun olduğunu düşünülmüş ve hastalara bununla yaşamaya alışmaları tavsiye edilmiştir. Ancak yapılan çalışmaların da ortaya koyduğu gibi, dismenore psikolojik bir sorun olarak görülmemelidir.

2. Çocuk sahibi kadınlarda dismenore sorunu olmaz. YANLIŞ

18 – 50 yaş arasındaki her kadın dismenoreden yakınabilir. Ancak çocuk doğurmamış, sigara içen, alkol kullanan, şişman ve ailesinde dismenore olan kişilerde bu risk daha fazladır.

3. Jinekolojik değerlendirme gerekli değildir. YANLIŞ

Ne olursa olsun, jinekoloğa başvurmak yararlı olacaktır. Çünkü jinekolojik muayenede adet sancısına neden olabilen başka bir hastalık varsa (çikolata kisti, yumurtalık kisti, miyom, spiral, enfeksiyon gibi) saptanabilecek ve tedavi edilebilecektir. Yetersiz değerlendirme sonucu yapılan tedavinin başarılı olma şansı düşüktür.

Jinekolojik muayenede hiç bir jinekolojik hastalık saptanmadığında ilk basamak tedavi ağrı kesicilerdir. Doç. Dr. Ferit Saraçoğlu ve ekibi tarafından yapılan çalışma hangi ağrı kesicinin dismenore tedavisinde daha etkin olduğunu ortaya koymaktadır.

Ülkemizde yapılan en son çalışma:

Doç. Dr. Saraçoğlu ve ekibi, toplam 55 kişilik sağlık personeli üzerinde naproksen 550 mg, rofekoksib 25 mg ve rofekoksib 50 mg tedavi seçeneklerini farklı sıralarla kullanmıştır.

Hastalarda ağrı şiddeti, ilaç etkinliği, kullanılan ilaç sayısı ve yan etkileri değerlendirilmiştir. Doç. Dr. Ferit Saraçoğlu, çalışma ile ilgili şu bilgileri veriyor: 'Sancılı adet görme (dismenore), birçok kadının yakındığı, en sık görülen jinekolojik yakınmalardan biridir.

Doğurgan çağdaki kadınların yarıdan fazlası bu sorun ile karşı karşıyadır. Dismenore için birçok tedavi uygulanmıştır, nonsteroid anti-inflamatuar ajanlar etkilidir. Ancak mideye yan etkileri yüzünden çoğu hasta kullanımda zorluk çekmektedir. Daha önce yapılan bir çalışmada da, rofekoksibin dismenorede etkili olduğu gösterilmiştir.

Son yaptığımız çalışmada ise dismenorede gastrointestinal sisteme yan etkileri olmayan rofekoksibin etkisi en çok kullanılan ağrı kesici (nonsteroid anti-inflamatuvar) ilaçlardan biri olan naproksen sodyum ile karşılaştırılmıştır. Tabii rofekoksibin özellikle yan etkisi olmaması tedaviyi tercih edilir kılmıştır.'

Sonuç ise şu şekilde özetlenebilir: Rofekoksibin 25 mg ve 50 mg dozları ağrı şiddetini naproksene benzer şekilde azaltmıştır. Üstelik hastalar rofekoksibin her iki dozunu da naproksene göre daha fazla oranda 'çok etkili' olarak değerlendirmiştir.

(*) Bu çalışma, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu'nca onaylanmış ve Helsinki Deklarasyonu standartlarına uygun olarak yapılmıştır. Hastanede görev yapan 55 sağlık personeli yazılı onayları alınarak çalışmaya dahil edilmiştir.

Çalışmaya dahil edilme kriterlerinin başlıcaları; 18 yaş üzerinde olmak, adet sırasında ilaç alımını zorunlu kılan ağrıları olmak, gebe olmamaktır.
Yayın tarihi: 31.03.2003
900
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.