Sağlık

ABD'de seks yaşı liseye indi

ABD'de seks yaşı liseye indi

Amerikalı gençlerin yüzde 23`ünün alkol ya da uyuşturucu aldıktan sonra korunmasız seks yaptıkları, bunun ise sağlık açısından çok sakıncalı olduğu belirtildi.

ABD`de lise çağındaki gençlerin yüzde 50`sinin cinsel ilişki yaşadığı bildirildi.

Konuyla ilgili olarak, New York Columbia Üniversitesi Uyuşturucuyla Mücadele Merkezi (CASA) ve "Kaiser Ailesi Vakfı" tarafından yapılan bir kamuoyu araştırması, ABD`de bu durumda 5.6 milyon genç bulunduğunu ortaya koydu.

Bu gençlerin 15-24 yaş grubuna mensup oldukları belirtilirken, Soruları yanıtlayan gençlerin yüzde 29`u, "alkol ya da uyuşturucu aldıklarında, sekste öngördüklerinden çok daha ileri gittiklerini" söylediler.

AİDS, TECAVÜZ, HAMİLELİK

CASA yetkililerinden Joseph Califano, "bu durumların gençlerin sağlığı açısından çok tehlikeli olduğunu ancak onların durumun farkında olmadıklarını" ifade etti. Califano, "bu tür davranışların öldürücü AİDS hastalığını davet ettiğini, ayrıca tecavüz ve hamilelik gibi istenmeyen olaylara yol açtığını" sözlerine ekledi.

Araştırma, öğrencilerin yüzde 79`unun en az bir kere alkol almayı denediklerini, yüzde 25`inin ise sık sık uyuşturucu kullandıklarını ortaya koydu.
Yayın tarihi: 13.02.2002
879
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.