Sağlık

64'ünde anne oldu

64'ünde anne oldu

Almanya'da yaşayan 64 yaşındaki Türkan Katıçelik, suni döllenme ile hamile kaldı.

Almanya'da yaşayan 64 yaşındaki Türkan Katıçelik, Asschafenburg Zigelberg Kadın Kliniği'nde suni döllenme yöntemi kullanılarak hamileliğinden bir bebek dünyaya getirdi.

Bebeğin adı Kayra
Alman medyasının ilgi odağı haline gelen Türkan Katıçelik basının önüne çıkmazken, baba Selim Katıçelik hastane önünde toplanan basın mensuplarına bebeğe Kayra adını verdiklerini söyledi. Katıçelik, bebeğin sağlık durumunun gayet iyi olduğunu belirtti.

20 yıllık bir aradan sonra çocuk sahibi olmalarının kendileri için büyük sürpriz olduğunu anlatan Selim Katıçelik, 1964 yılından beri Almanya'nın Aschaffenburg kentinde yaşadıklarını söyledi. Katıçelik, "Eşim Türkan, yıllardır özlemini duyduğu bir çocuğa sahip oldu. Kendisi bu durumdan dolayı çok mutlu" dedi.

Bebeği göstermediler
Basın mensuplarının yoğun taleplerine rağmen bebeğin ve annenin resminin çekilmesine izin verilmedi. Anneye, yurtdışında yaşayan 25 yaşındaki bir kadının yumurta hücrelerinin yerleştirildiği bildirildi.

Daha sonra babanın spermleri alınarak suni olarak döllenme gerçekleştirildiği açıklandı. Doğumu gerçekleştiren doktor Elias Karam, annenin sağlık durumunun iyi olduğunu açıklarken, kadının daha önce çok kez düşük yaptığını bildirdi.

En geç yaşta çocuk sahibi olan anne
Doğum yönteminin Almanya'da yasak olduğunu söyleyen Karam, "Er ya da geç Almanya'da da yumurta hücrelerinin bağışlanmasına izin verilecek. Sperm bağışlanmasına izin veriliyor ama yumurta hücrelerine izin verilmiyor" dedi. Karam, hastasının muhtemelen Almanya'da en geç yaşta çocuk sahibi olan anne olduğunu dile getirdi.

Bir örneği daha var
Geçtiğimiz yıl 64 yaşındaki Memnune Tiryaki, Türkiye'de yasak olduğu için KKTC'de yumurta nakli yaptırıp anne olmuştu. 2006 yılında 67 yaşında ikiz çocuk dünyaya getiren İspanyol kadın dünyanın en yaşlı anne olan kadını olarak biliniyor.

Sabah
Yayın tarihi: 05.12.2007
800
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.