Sağlık

50 bin hasta böbrek bekliyor

50 bin hasta böbrek bekliyor

Türkiye'de hayatlarını diyaliz makinelerine bağlı sürdüren yaklaşık 50 bin hasta, yaşamını organ bağışı ümidiyle sürdürüyor.

Güncellenme tarihi:
Diyalizin geçmişi Dünyada diyaliz hastalığı ile ilgili ilk çalışmalar ve görüşler 1854 yılında ortaya çıkmasına rağmen, 1950'ye kadar pratik tedavi yöntemleri bulunamadı. İlk uygulama 1942'de "Suni böbrek" olarak adlandırılan, diyaliz makineleri ile ilgili ilk çalışmalar ise 1912 yılında Abel, Rowtree, Turnel tarafından yapıldı, 1942 yılında ise Kolff tarafından akut böbrek yetmezliği bulunan hastada uygulandı. Böbrek yetmezliği hastalığı bulunanlar hastalığın şiddetine ve yaptığı idrar miktarına bağlı olmak üzere haftada 2-3 kez 4-6 saat süre ile diyaliz makinelerine bağlı olarak tedavi görüyorlar. Diyaliz ünitelerinde sıkıntı Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 1950'li yıllarda Türkiye'de kullanılmaya başlayan diyaliz makinelerinin bugünkü sayısı ise 12 bin 677'e ulaşmış durumda. Türkiye'deki makine başına 2,5 hasta düşüyor. Diyaliz ünitelerinin belirli merkezlerde kurulması ise hastaları bir yerden diğer yere adeta "zorunlu göçe" zorluyor. Kadın sağlığına özel galeriler...
Yayın tarihi: 16.01.2009
1776
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.