Sağlık

5 kişiden birinde sertleşme sorunu var

5 kişiden birinde sertleşme sorunu var

12 ülkeden 5431 kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen Global Seks Araştırması'nda, bu kişilerden 973'ünde erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu) olduğu belirlendi.

Belçika, Fransa, İtalya, İngiltere, Almanya, İsveç, Rusya, Meksika, Brezilya, Suudi Arabistan, Avustralya ve Tayvan'da yürütülen araştırmada katılımcıların 973'ünde sertleşme sorunu olduğu saptandı.

Araştırma sonucuna göre, sorunu yaşayan erkeklerin yüzde 84'ü "ereksiyon sağlama ve devam ettirmenin kendileri için erkeklik ifadesi olduğunu", yüzde 81'i "sertleşme sorunları olmasa hayattan daha fazla zevk alabileceklerini", yüzde 75'i "durumları nedeniyle kendilerini kötü hissettiklerini", yüzde 67'si "eşlerini hayal kırıklığına uğrattıklarını düşündüklerini", yüzde 65'i de "kendilerine eskisi kadar güvenmediklerini" belirtti.

Araştırmanın Türkiye ayağıda devam ediyor. sonuçların bu yıl sonu veya 2004 yılı başında açıklanması bekleniyor.

Türkiye'deki durum

Prof. Dr. Adil Esen Türk Androloji Derneği'nce 1999 yılında Türkiye çapında bir araştırma yapıldığını belirterek, "Türkiye'de de 1900 erkek üzerinde yapılan çalışmada 40 yaşın üzerindeki erkeklerin yüzde 69'unda, hayatlarının bir döneminde geçici veya kalıcı, hafif, orta veya ağır düzeyde erektil disfonksiyon problemi olduğunu saptamıştık" dedi.

Prof. Dr. Esen, sorunu yaşayanların önemli bir kısmının doktora başvurmadığını vurgulayarak, çoğunun ise 2-6 yıl sonra doktora yöneldiğini söyledi. Tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Esen, hastaların yüzde 95'inin ağızdan alınan ilaçlarla, yüzde 2-3'ünün enjeksiyon yöntemiyle, bunlardan sonuç alınamayan yüzde 1'inin de protez uygulamasıyla tedavi edildiğini, bunun yanında yüzde 10-15'inin de psikiyatrik desteğe ihtiyaç duyduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 25.10.2003
553
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.